Seçim sonrası halk toplantıları: Ümraniye’de kadınlar buluştu

HDP ve Yeşil Sol Parti’nin seçimler sonrası yapılmasına karar verdiği halk toplantılarının ilki olan kadın buluşması Ümraniye’de gerçekleşti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 ve 28 Mayıs’ta gerçekleşen genel seçimler sonrası başlattığı yeniden yapılanma sürecinde il ve ilçe yönetimleriyle bir araya gelerek halk toplantıları yapma kararı aldı. Bu kapsamda halk toplantılarının ilki HDP Ümraniye İlçe Örgütü’nde kadınlar ile bir araya gelinerek yapıldı.

Toplantıya, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Çiçek Arıç, HDP Ümraniye İlçe Eşbaşkanı Zülfiye Hazar, İlçe Yöneticisi Semra Baş ve farklı ilçelerden kadınlar katıldı. Toplantının açılış konuşmasını HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Çiçek Arıç yaptı.

Arıç, seçim sürecindeki eksiklikler, seçim sonrası nasıl bir yol izlenmesi ve örgütlenmenin nasıl büyütülmesi gerektiği, kadınların yaşadıkları, kadın örgütlülüğünün nasıl güçlendirilmesi gerektiği gibi başlıklara değinerek, çözüm odakları üzerinde durdu.

Arıç’ın konuşmasının ardından kadınlar tek tek değerlendirme ve öneri yaptı. Toplantıya katılan kadınlar yaşanan tüm eksikliklere rağmen güçlü duran bir halk gerçekliği olduğuna vurgu yaptı.

Tecrit

Toplantıda yürütülen tartışmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin yansımalarına dikkat çekildi. Tecride karşı mücadele edilmesi gerektiğine dair mesajların öne çıktığı toplantıda, tecrit sistemini ortadan kaldırmak için mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Toplantıda konuşan kadınlar, özellikle seçimlerde bir tepkinin açığa çıktığını ve halkların iktidara karşı bir duruş sergilediğine işaret ederek, yerel seçimleri güçlü karşılamaları gerektiğine değindi.

Kadın örgütlüğü

Birlikte mücadelenin önemine değinilen toplantıda, başarının yolunun kadın örgütlenmesinden geçtiği mesajı öne çıktı. Toplantının sonunda mahalle, mahalle kadın örgütlenmesi için çalışma yapılma önerisi açığa çıktı.

HABER MERKEZİ

#Seçim #sonrası #halk #toplantıları #Ümraniyede #kadınlar #buluştu

EN SON EKLENENLER