Tutuklu DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu’ndan gazetecilerin duruşmasına çağrı

Sincan Cezaevi’nde tutsak olan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, 11 Temmuz’da hakim karşısına çıkacak olan 15 meslektaşının duruşmasına katılım çağrısı yaptı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 15 kentte düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve 3 Mayıs’ta tutuklanan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, 8 Haziran’da Amed merkezli soruşturmada gözaltına alınan ve bir yıla aşkındır tutuklu bulunan 15 gazetecinin 11 Temmuz’da görülecek davalarına ilişkin katılım çağrısı yaptı.

Baskılar hakikati karartma çabası

Özgür basına yönelik saldırılara değinen Müftüoğlu, Özgür basına dönük saldırıların 30 yılı aşkın süredir farklı boyutlar ve çerçevelerde devam ettiğine dikkat çekti. Tüm bu baskıların hakikati karartma çabası olduğun dikkat çeken Müftüoğlu, “İktidarlar, partiler değişti ama bu halkın mücadelesini yazan, ona yönelik baskıları kamuoyuna duyuran gazeteciler hedef alınıyor. Son 1 yıl içerisinde yapılan operasyonlarda arkadaşlarımızın hem de bizim tutuklanmamız bu tablonun bir parçası. Ancak tekrar hatırlatmakta yarar var; hiçbir baskı bizim hiçbir hakikati dile getirme azmimizi sönümlendiremez. Her koşulda ve şartta bunu sürdüreceğiz, devamcısı olduğumuz gelenek gibi” diye belirtti.

Gazetecilerin davasına katılım çağrısı

Amed’de tutuklanan 16 gazetecinin 11 Temmuz’da görülecek ilk duruşmaya katılım çağrısı yapan Müftüoğlu, “1 yılı aşkın bir süredir hukuksuz ve haksız bir şekilde tutsak edilen arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını ve bu davanın düşürülmesini gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim. Tüm gazetecileri, basın meslek örgütlerini ve demokratik kamuoyunu Diyarbakır Adliyesi’nde görülecek bu duruşmaya katılmaya çağırıyorum. Gazeteciliği savunmak, basın ve ifade özgürlüğünü sağlamak ancak böylesi ortak bir mücadeleyle mümkün olabilir” sözleri ile herkesi adliye önüne çağırdı.

Haber: Dilan Babat/JinNews

 

 

 

#Tutuklu #DFG #Eşbaşkanı #Müftüoğlundan #gazetecilerin #duruşmasına #çağrı

EN SON EKLENENLER