Tutuklu gazetecilerin duruşması 11 Temmuz’da: Yargılanmayacağız, hesap soracağız

Tutuklu DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, 11 Temmuz’da görülecek ilk duruşmaya katılım çağırısı yaparak davada yargılanan değil, hesap soran olarak yer alacaklarını belirtti

Amed merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında 8 Haziran 2022’de yapılan ev ve işyeri baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 15’i tutuklu 18 gazetecinin ilk duruşması, 13 ay sonra 11 Temmuz’da Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Dava kapsamında tutuklu bulunan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, gönderdiği mektupla kamuoyuna duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

İddianame hukuki değil sipariş

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle meslektaşlarıyla birlikte tutuklandıklarını belirten Altan, 10 ay sonra hazırlanan iddianameye dair, “İddianamede gördük ki bu bir hukuki suçlama değil, özel sipariş edilmiş bir kurgudur, bir senaryodur” dedi. İddianamenin “zorlama” olduğunu vurgulayan Altan, “Yurt dışında yayın yapan bir televizyona program yapmam, DFG Eşbaşkanı olarak yaptığım açıklamalar, yine basına ve ajanslara verdiğim röportajlar suçlama konusu yapıldı. Apê Musa’nın anması dahi suçlama konusu yapılmış. Bunlardan medet umulmamış ki gizli tanıklar da türetilip, işyerimize gittiğimizi söylüyor. Böylesi bir komediyle karşı karşıyayız” ifadelerinde bulundu.

Programa katılan konuklarının dahi gizli tanıklar tarafından “suç” olarak gösterildiğini kaydeden Altan,  gazeteci olduklarını, konuk almanın gazeteciliğin doğasında olduğunu söyledi. İlk duruşmada serbest kalmaları gerektiğini belirten Altan, amaçlarının gazetecileri alandan uzaklaştırmak olduklarını ancak tutuklu oldukları cezaevinde de mesleki faaliyetlerini sürdürdüklerini ve ürettiklerini vurguladı.

Güçlü mücadele etmemiz gerekiyor

Altan, yeniden seçilen iktidarın düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne düşmanlığını sürdürdüğünü kaydeden Altan, gazeteci Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına işaret ederek, “Önümüzdeki süreçte de ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında bizi zorluklar bekliyor. Buna karşı daha güçlü mücadele etmemiz gerekiyor. Bu kötü gidişatı ortadan kaldırmak için daha çok çalışarak, daha büyük mücadele etmemiz gerekiyor. Basın ve ifade özgürlüğünü ancak biz gazeteciler hep birlikte mücadele ve dayanışmayı büyüterek sağlayabiliriz” dedi.

Herkes sesimize ses katmalı

“Kurgu” olarak nitelendirdiği davanın 11 Temmuz’da görülecek ilk duruşmasına katılım çağrısında bulunan Altan, “Bizler bu davada yargılanan değil, hesap soran olarak yer alacağız. Gazeteci arkadaşlarımız, basın örgütleri, demokratik kurum ve kuruluşlar ile tüm kamuoyunun haber alma hakkı bağlamında kendilerinin sesi ve soluğu olmaya çalışan biz gazetecilerle dayanışma göstermesi önemlidir. O nedenle herkes duruşma salonunda olarak sesimize ses katmalı” sözleri herkesi duruşmaya davet etti.

Kaynak: MA

 

#Tutuklu #gazetecilerin #duruşması #Temmuzda #Yargılanmayacağız #hesap #soracağız

EN SON EKLENENLER