DEDAŞ’ı protesto eden çiftçiler karakolda da darp edildi

DEDAŞ’ın elektrik kesintilerinin protesto ettikleri için saldırı ile gözaltına alınan 17 çiftçi hem olay yerinde hem de karakolda darp edildi

Riha’nın Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde günlerdir süren elektrik kesintileri nedeniyle ürünlerinin kurumak üzere olduğunu belirten çiftçiler, Weranşar- Sêwereq (Siverek) karayolunu kapatıp Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’ni (DEDAŞ) protesto etti. Biber gazlı müdahalede darp  edilerek gözaltına alınan 21 kişiden dördü ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 17 kişi hakkında ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ek gözaltı süresi verilirken çiftçiler darp edildiği öğrenildi.

Darp karakolda da devam etti

Artı Gerçek’e konuşan avukat Ronayi Paydaş, çiftçilerin yol kapatma ve kolluk kuvvetlerine mukavemet gibi gerekçelerle gözaltına alındığını aktardı. Gözaltındaki çiftçilerle adliyede görüşen Paydaş, çiftçilerin hem olay yerinde hem de karakolda darp edildiklerini ve vücutlarının değişik yerlerinde morluklar olduğunu dile getirdi. Yine adliyede bir çiftçinin gözaltında morluk ve burnunda darp izi görünür şekilde halen mevcut olduğuna dikkat çeken Paydaş, “Bunlar ellerinde çapa olan çiftçi ve tek dertleri ekmiş oldukları ürünlerine can suyu verebilmekti. Ancak elektriksizlikten dolayı mağdur oldukları yetmezmiş gibi bir de gözaltında darpedildiklerini beyan ettiler ve bunlarla ilgili görüntüler elimize ulaştı” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

#DEDAŞı #protesto #eden #çiftçiler #karakolda #darp #edildi

EN SON EKLENENLER