Karadeniz de sağanak yağış sel ve heyelana neden oldu

Karadeniz’de dünden bu yana etkili olan sağanak yağış bir çok ilde heyelan ve sele neden oldu

Ordu’nun Mesudiye ilçesinden geçen Karadeniz-Akdeniz Yolu’nda, etkili olan sağanak nedeniyle heyelan meydana geldi. Heyelan bugün ilçeye bağlı Darıcabaşı Mahallesi’nde meydana geldi. Ordu’dan başlayarak Akdeniz’e ulaşım sağlayan Karadeniz-Akdeniz Yolu üzerindeki Darıcabaşı Tüneli mevkiinde bulunan Çağlayan Deresi’nin menfezleri, yoğun su akışına dayanamayarak çöktü.

Düzce’de köy sular altında kaldı

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde ise sağanağın ardından Melen Barajı’nı besleyen çayın da doğuş noktası olan Efteni Gölü havzasında yer alan İçmeler köyü, bölgede etkili olan yağışların ardından yaşanan sel nedeniyle sulara gömüldü. Yaklaşık 800 vatandaşın yaşadığı köyde nerdeyse tüm evleri su bastı. 1 metreyi aşan su seviyesi nedeniyle vatandaşlar, traktör, AFAD botları ve sal yardımıyla güvenli bölgelere çıktı.

Zonguldak ve Giresun’da çaylar taştı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde sağanak nedeniyle Alaplı Çayı taştı. Taşan su nedeniyle kapalı pazar yeri mevkisindeki istinat duvarı yıkıldı, yolda da hasar oluştu. Güzergah ulaşıma kapatıldı.

Giresun’un Piraziz ilçesinde de etkili olan şiddetli yağış sebebiyle Ordu-Giresun arasındaki Abdal Deresi taştı. Derenin taşması sonucu bazı ev ve işyerlerini su basarken, ev ve iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşlar AFAD ekipleri tarafından botlarla kurtarıldı.

HABER MERKEZİ

 

#Karadeniz #sağanak #yağış #sel #heyelana #neden #oldu

EN SON EKLENENLER