Mêrdîn’de çiftçiler DEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulundu

DEDAŞ’ın elektrik kesintilerine karşı Mêrdîn’de çiftçiler suç duyurusunda bulundu

Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (DEPSAŞ), Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ve Dêrik (Derik) ilçelerinde onlarca mahallede günlerdir elektrik kesintisi uyguluyor. DEDAŞ’ın “bakım-onarım” adı altında gerçekleştirdiği ve günleri bulan kesintiler nedeniyle çiftçiler ve köylüler zor günler yaşıyor. Kesintilerin mısır ekim dönemine denk getirilmesi sorunu büyütüyor.

Çiftçiler bunun üstüne DEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Göçe zorluyorlar

Qoser Buğday Pazarı Başkanı Ahmet Kılıç, 10 gündür elektriksiz olduklarını, borcu olanın da olmayanın da elektriğinin kesildiğini söyledi. Kılıç, “Hastalarımız var, yatalaklarımız var. Hepsini ilçeye getirdik. Hastalıklarından dolayı oksijen kullanmaları gerekiyor. Bu zalimler ikide bir sabah saat 05.00’dan akşam 20.00’a kadar kesiyorlar. Bugüne kadar Işıklı’dan Çiçekli’ye kadar 12 direk dikmişler. Bir tanesi yolun ortasında 2 senedir duruyor. 2 yıldır bu halkı oyalıyorlar. Herkesin buraya gelmesini istiyoruz. Elektriğimizi verene kadar da bir yere gitmiyoruz. Yasal hakkımız neyse kullanacağız. DEDAŞ Müdürü Halil Homan izne ayrılmış. Telefonla arıyoruz cevap vermiyor. Milletvekillerine, kaymakamlara, valiye, büyük arazi sahiplerine ve ağalara cevap var ama bize yok. Varımız yokumuz bu ekindir. Mısırımızı da kuruttuktan sonra bize göç etmek dışında bir şans bırakmıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

İflas noktasındayız

Çiftçilerden Mahsum Gümüş de, çiftçiliğin yok edildiğini dile getirerek, “Buğday 7 lira, mısır 4 liraya gidiyor. Bu şekilde devam ederse, devlet çiftçiyi iflas ettirecek. Zaten çiftçi ölmüş. Çiftçiye ne kalıyor. Elektrik, tohum, gübre, mazot fiyatları uçmuş. Ağaların elektrikleri var, yoksulların elektriği yok. Bu nasıl bir oyundur. Ne yapmak istiyorlar. Elimizden gelen her şeyi yapacağız, yeter artık” tepkisinde bulundu.

MÊRDÎN

#Mêrdînde #çiftçiler #DEDAŞ #hakkında #suç #duyurusunda #bulundu

EN SON EKLENENLER