AKP’nin Yeni yüzyılı: Zam yüzyılı

AKP MHP iktidarının ‘yeni yüzyıl’ diye tabir ettiği dönemi yaşamaya başladıklarını ifade eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, yaşanan ekonomik krizi değinerek, bu yüzyılı “zam yüzyılı savaş yüzyılı’ olarak tanımladı

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, partisinin Meclis Grup Toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Amed’de görülen gazetecilerin davasına değinen Uçar, “Yine bugün(dün) Diyarbakır’da yaklaşık 13 aydır tutuklu bulunan 15 özgür basın emekçisinin davası görülecek. Yandaş olmayan, yandaş olmayı reddeden gerçeklerden taviz vermeyen, görülmeyenini, duyulmayanı sesi olmaya çalışan özgür basın emekçilerinin en kısa zamanda özgürlüklerine ve mesleklerine dönmlerini diliyoruz. Bu toplumun gerçek anlamda yandaş olmayan basına ihtiyacı var. Gerçeklere ihtiyacı var. Ve basın emekçisi olan arkadaşlarımız bu gerçekleri yazdıkları için cezaevindeler 13 aydır. Bugün mahkemede çok iyi biliyoruz ki sansürü de gazeteciliğin nasıl bir faaliyet olduğunu da gazeteciliğin suç olmadığını da mahkemede uzun uzun anlatıp büyük ihtimalle de olması gerektiği biçimde de tahliye olacaklar” dedi.

İktidar çöküyor

AKP MHP iktidarının “yeni yüzyıl” diye tabir ettiği dönemi yaşamaya başladıklarını ifade eden Uçar, “Hem ülkenin kendisi hem de toplumun kendisi ciddi bir çöküşle karşı karşıya. Bu ülkeyi tek tipleştirmek isteyen tek sesli, tek renkli yapmak isteyen bir iktidar bunun için elinden geleni ardına koymadan çalışmalarına devam ediyor. Her türlü keyfilik, her türlü hukuksuzluk, sansür, baskı, tehdit, hak gaspları, yoksulluk ,yolsuzluk, talan ve savaş politikalarıyla bu toplumu baş başa bırakmaya çalışıyor. Bir çok defa ifade ettik, buradan da söyleyen bütün toplumsal kesimlerin ve mücadele alanlarının bugün karşı karşıya olduğu saldırılar tek merkezden bu iktidardan yönetiliyor. Hepimiz aslında aynı saldırılarla karşı karşıya kalmış durumdayız” diye belirtti.

DAİŞ ile temasın göstergesi

Türkiye’de demokratik siyasetin tek adresi olduklarının altını çizen Uçar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu demokratik siyaset uzun süredir iktidar ve devletin bir çok mekanizması tarafından saldırı ile karşı karşıya. Geçtiğimiz hafta Kobanî Kumpas Davası duruşmalarından birisi daha gerçekleşti. Kobanî Davasının kendisi bir tertip davası. Bunu sadece biz söylemiyoruz, bakın o günden bugüne ortakları olan HÜDA PAR’ın bugünkü Başkanı Yapıcıoğlu Sputnik Radyoya 5 Ekim 2020’de bir demeç vermiş. Aynen okuyorum: ‘Çözüm süreci 6-8 Ekim’den önce bitmişti, ama bunun ilanı gerçekleştiriliyordu. Bize de kurbanlık koyun rolü biçilmişti. Hatta belki de devlet ya da hükümet içindeki birilerinin gözünde kurbanlık koyunduk. Çözüm süreci bitmişti aslında ilan edilecekti ilan için bir gerekçe lazımdı. Onlar bizim üzerimize saldırsalardı çok büyük katliam yapsalardı devlet de HDP’lilerin üzerinden silindir gibi geçecekti’ demiştir. HDP’lilerin de zulüm edilen taraf olarak kamuoyuna yansıtılacağı bilgisini vermiş. 6-8 Ekim Kobanî destek protestolarında HÜDA PAR’lıların da içinde olduğu nasıl bir tertip olduğunu kendi ifadeleriyle çok net ifade etmiş. Ancak bununla ilgili ek bir bilgiyi paylaşmak isterim. Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk önceki tahliye edildi. Bu tahliye bile tek başına IŞİD ile dirsek teması olanlarla mevcut iktidar ilişkisini göstermek açısından yeterlidir.”

Zam yüzyılı

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz ile yüzyüze olduğunu aktaran Uçar, “Hepimiz her gün ‘acaba hangi zamlarla uyanacağız?’ diye güne başlıyoruz. AKP MHP iktidarı Türkiye yüzyılı ifadesini kullandığı andan itibaren zamlar başladı. O yüzden bu yüzyılın kendisine zam yüzyılı demek bence en doğru tespitlerden biri olacak. Zam yüzyılı, enflasyon yüzyılı, savaş yüzyılı, emek sömürüsü yüzyılı demek yerinde olacaktır. Bu iktidarın parolası çok net arkadaşlar. Kaşıkla verir kepçeyle alırım. Asgari ücretle çalışmaya başlayanlara yakın zamanda bir zam yapıldı. Zam daha emekçilerin cebine girmeden başka zamlarla uyandık. Aslında yapılan zammın da bir işe yaramadığını hep birlikte deyimledik. Kamu emekçisi memurlara haklı olarak almış oldukları 22 bin liralık ücret karşısında alanlarda seslerini yükseltmeye devam ediyorlar. Biz de Yeşil Sol Parti olarak ifade edelim, bize reva görülen emekçiye, işçiye hatta işsize reva görülen bu düzen karşısında emekçilerle yan yana olacağız, birlikte sesimiz yükselteeğiz. Bu talan ve rant ekonomisini hep birlikte ifşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

Torba yasa çare değil

AKP’nin Meclis’e getirdiği “torba yasa”ya da değinen Uçar, “En düşük kamu emekçisinin maaşı 22 bin lira. Ama kök maaşı 13 bin 780 lira arkadaşlar. 8 bin lira olarak görürken zam resmi bir zam değil seyyanen bir zam. Elden veriyor devlet. Böyle bir yönetimi tercih etti .bu 8 bin lira resmi değil elden veriliyor ve bundan dolayı da birçok hak kaybıyla karşı karşıya kalacağı. yoksulluk sınırını 40 bin lira olduğu bir yerde 22 bin liranın bir yerde olduğu bir yerde ücret zammı demek mümkün değil. Yine komisyonda muhalefetin ısrarıyla emeklilere de yüzde 25’lik zam konuşuldu ve bu zammın kendisi de çare olmayacağını ifade edelim. Biliyorsunuz ki yine geçen hafta plan ve bütçe komisyonuna bir torba yasaa geldi. Bu torba yasa aslında AKP MHP siyasi iktidarının ekonomik alanda neler yaptığının ve yapacağının göstrgesidir” diye ifade etti.

‘Krizin panzehiri biziz’

Uçar devamında şunları ifade etti: “Vergilerle ilgili olarak seçim döneminde ifade ettik yine buradan da ifade edelim. Seçimi kazanmak için kamunun kaynaklarını har vurup harman savuran bir iktidar var karşımızda. Sarayın günlük harcaması eski para birimiyle 15 trilyon. Oradan vermek yerine yapmadığı zamdan ve yüklediği vergiden neler koparabiliriz diyen bir iktidar var karşımızda. Emekçilerin işçilerin işsizlerin yanındayız bu rant ve talan politikasını ifşa etmeye emekçilerle birlikte sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu krizin panzehiri biziz ve bizlerin mücadelesidir.

Sürece katılım çağrısı

“Geleceğimizi toplumun tercihlerini yansıtmayan bu seçim sonuçlarına mahkum etmeyecek kadar güçlüyüz” diyen Uçar, “Demokratik siyasetimizi ve mücadelemizi AKP ve MHP faşizminde boğdurmayacak kadar dirençliyiz kimliklerimizi inançlarımızı dillerimizi dün olduğu gibi bugünde yaşatacak kadar köklüyüz. Bu dirençle bu güçle bu tarihsellikle yeniden yapılanma süreci başlattık. Bu süreç hepimizin süreci bu çağrıda sizlerin çağrısı. Dolayısıyla başlattığımız halk toplantıları ve sonrasında yapacağımız bütün çalışmalarda bugüne kadar emek veren bütün arkadaşları ortak olmaya üzerimizde kurulan kumpaslara fazişme karşı ortak mücdaleye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

ANKARA

#AKPnin #Yeni #yüzyılı #Zam #yüzyılı

EN SON EKLENENLER