Gazetecilere tahliye kararının ardından açıklama: Gazeteciliği savundular

Gazetecilerin tahliyesinin ardından Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamada, 13 aylık hukuksuzluğun son bulduğu belirtildi

Amed’de gözaltına alınan 15’i tutuklu 18 gazetecinin duruşmasında 15 gazeteci hakkında tahliye kararı verildi. Tahliye kararı sonrası adliye önünde açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan Avukat Resul Temur, 13 aylık tutukluluğun bugün itibariyle son bulduğunu söyledi.

Temur,” 13 ay boyunca durduğumuz yer değişmedi. 13 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktıklarında gazeteciliği savundular. Mesleki faaliyetlerinden, yargı tacizine rağmen geri adım atmadıklarını ilan ettiler. Bu süreç 13 ay sonra sona erdi. Bugün sadece gazetecilerin gazetecilik faaliyetinin yargılanmasına değil aynı dosyanın HDP’nin kapatılmasına malzeme yapıldığını da gördük. Gizli tanığın yalan yanlış ifade verdiğini ve bunun uzun tutukluluğa neden olduğunu da gördük. Gazetecilerin tahliye olması bizim için gurur verdi” dedi.

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Mehmet Kamaç ise, halkın ve gazetecilerin üzerinde baskıların sürdüğünü söyledi. Kamaç, “Bugün görüldü ki siyasetçiler, gazetecilere yapılan operasyonların hukuki temeli yoktur. Bu kararla mutluyuz. Arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasından mutluyuz. Gazetecileri cezaevinde karşılamaya gideceğiz” diye konuştu.

Açıklama alkış, zılgıt ve “Özgür basın susturulamaz” sloganlarıyla son buldu.

AMED

#Gazetecilere #tahliye #kararının #ardından #açıklama #Gazeteciliği #savundular

EN SON EKLENENLER