Kadınlar ortak sergiyle 19 Temmuz Devrimi’ni kutlayacak

19 Temmuz Devrimi’nin yıl dönümü yaklaşması vesilesiyle Federe Kürdistan’ın Silêmaniyê kentinde bugün, Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kürdistanlı kadın tasarımcıların ortak sergisi açılacak

19 Temmuz Devrimi’nin yakınlaşması vesilesiyle Kuzey ve Doğu Suriye Kültür Kurulu, Hîlala Zêrîn Hareketi ve  Federe Kürdistan’ın “Heft Reng” Merkezi sponsorluğunda bugün Süleymaniye’de “Çok renklilik” başlığıyla sergi açılacak.

Sergiye Kuzey ve Doğu Suriye’nin farklı bölgelerinden 13 kadın, Federe Kürdistan’dan ise 8 kadın tasarımcı katılıyor.

Süleymaniye Ulusal Müzesi’nde akşam saat 18:00’da açılacak olan sergiye Kuzey ve Doğu Suriye’den gelen tasarımcılar 35 eseriyle katılacak.

Konuya ilişkin konuşan Sergi Hazırlık Komitesi Üyesi Yara Hisko, “Sergi hazırlıklarına 4 ay öncesinden başladık. Kuzey ve Doğu Suriye ile Başurê Kurdistan’dan 21 kadın tasarımcı katılacak. Sergilenecek resimlerin temaları ve sanat okulları açısından zengindir. Resimlerin çoğu kadın meselesiyle konuludur” şeklinde konuştu.

Serginin amacına da değinen Yara, “Biz şunu anlatmaya çalışıyoruz. Siyasetin böldüğünü sanat birleştirir. Siyasi eğilimler ve coğrafi bağlantı ne olursa olsun, önemli olan sanat aracılığıyla bir araya gelmektir” dedi.

Sergi 3 gün devam edecek.

Kaynak: ANHA

#Kadınlar #ortak #sergiyle #Temmuz #Devrimini #kutlayacak

EN SON EKLENENLER