Tecride karşı OHRC’ye yürüyüş

İsviçre’nin Lozan ve Cenevre kentlerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne yürüyüş düzenlendi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik sürdürülen tecride karşı İsviçre’nin Cenevre ve Lozan kentlerinde Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (CDK) çağrısıyla yürüyüşler düzenlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCR) önüne düzenlenen yürüyüşlerde, tecride karşı Avrupa devletleri ile yetkili kurumlara sorumlulukları hatırlatıldı ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanmasının taleplerinin yer aldığı sloganlar atıldı. Yürüyüşte açlık grevini sürdüren Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er’in posterleri de taşındı.

OHCR binasının bulunduğu Palais Wilson meydanında KNK’nin tecride ilişkin hazırlamış olduğu Fransızca basın metni okundu. CDK Cenevre Eşbaşkanı Mehmet Latif Çelebi, 28 aydır uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı bir biçimde tecridin sürdürüldüğüne değinerek,  “Önderliğimizin yaşamına yönelik tehdit mektupları söz konusu. Bu mektupların hangi amaç doğrultusunda hangi eller tarafından yazıldığını Kürt halkı çok iyi bilmektedir. Kürt halkı 28 aydır Önderliğinin sağlığı, güvenliği ve en önemlisi yaşamından habersizdir” diye konuştu.

Açlık grevleri için çağrı

Çelebi, Hewlêr’de 23 Temmuz 2019’dan bu yana cezaevinde tutulan ve son olarak işlemedikleri bir suçtan dolayı yargılanmalarını protesto etmek için açlık grevine giren Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er’in taleplerinin karşılanarak serbest bırakılması talebini dile getirdi.

Kaynak: MA

#Tecride #karşı #OHRCye #yürüyüş

EN SON EKLENENLER