Wan’da tecrit protestosu: Tecridi kaldırın, İmralı kapılarını açın

Wan’da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecride karşı yapılan açıklamada, ‘Tecridi kaldırın, İmralı’nın kapısını açın’ çağrısı yapıldı

Wan Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (WAN TUHAY-DER) öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecrit protesto edildi. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamaya sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Tecridi kaldırın, İmralı’nın kapılarını açın, barışı inşa edin” ve “Hasta tutsaklara özgürlük” pankartı açıldı ve sık sık “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Bijî berxwadana zindanan”, “Hasta tutsaklar bırakılsın” ve “Bijî berxwadana İmraliyê” sloganları atıldı.

‘Tecridi derhal kaldırın’ çağrısı

Wan TUHAY-DER Sekreteri Emin Şeker, PKK Lideri Öcalan’ın 15 Şubat 1999’dan bu yana tecrit altında olduğunu söyledi. Şeker, “Son 28 aydır kendisinden hiçbir şekilde haber alınamamaktadır. Ailesiyle ve avukatlarıyla görüştürülmemektedir. Tecrit insanlık suçudur ve bizler bu tecridi kabul etmiyoruz. Sayın Öcalan ve beraberindeki arkadaşlarının üzerindeki bu tecridin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

 Hasta tutsaklar

Cezaevindeki hasta tutukluların durumuna da değinen Şeker,  şunları söyledi: “Geçmişte yaşanan ölümlere bir hafta önce yine bir mahpus arkadaşımız (Bışar Yazıcı) da eklendi. Bunun tek sorumlusu Adalet Bakanlığı ve cezaevi yönetimidir. Cezaevlerindeki hak ihlalleri had safhadadır. Bu hak ihlallerinin bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

Açıklama oturma eyleminin ardından sona erdi.

WAN

 

#Wanda #tecrit #protestosu #Tecridi #kaldırın #İmralı #kapılarını #açın

EN SON EKLENENLER