Avukat Alagöz: ATK bir talimat kurumu

Hasta tutuklular ATK’nin ‘cezaevinde kalabilir’ raporları nedeniyle ölüme sürükleniyor. Avukat Alagöz, ATK’nin eşitlik ilkesini ihlal ettiğini belirterek adım atılması gerektiğini vurguladı

Hasta tutukluların cezaevlerinde durumu daha da kötüleşiyor. Bunun nedeni ise hem tedavilerinin engellenmesi, hem de Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği “cezaevinde kalabilir” raporları. ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği birçok tutuklu ise ölüme sürüklendi. Son olarak Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 2 yılı aşkın tutuklu bulunan ve akciğer hastası olan 52 yaşındaki Bişar Yazıcı 8 Temmuz’da yaşamını yitirmişti. Bişar’ın hem tedavisi engellendi, hem de ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporu yüzünden tahliyesi.

ATK artık ‘talimat’ kurumu

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Avukat Ömer Alagöz, ATK’nin tamamen bir talimat kurumu haline geldiğini ve ölüme terk edildiğini söyledi. ATK’nin olumlu hiçbir adım atmadığını bunun da ölümleri tetiklediğini belirten Alagöz, “Ölümler, ardı arkası kesilmeyecek şekilde devam ediyor. Son dönemde bu durum daha da artmaya başladı. Hatasta tutuklular konusunda çok ciddi adımların atılması gerekiyor. Eşitlik ilkesi gereği, Anayasa Mahkemesi ve AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kararları noktasında en azından suç ayrımı gözetmeksizin, herkese eşit bir biçimde davranılması gerekiyor” dedi.

Genelge laf olsun diye çıkarıldı

ATK’nin açık bir şekilde eşitlik ilkesini ihlal ettiğini ve “Sürekli Hastalık, Sakatlık ve Kocama Sebebiyle Kişilerin Cezalarının Hafifletilmesi veya Kaldırılması Hakkında İşlemler” başlıklı genelgenin de sonuç vermediğini dile getiren Alagöz, “Laf olsun diye çıkarılmış bir genelge. Genelgenin siyasi ve hasta tutuklulara hiçbir katkıda bulunmadığı apaçık ortadadır” diye konuştu.

Türkiye sözleşmelere uymuyor

Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere uyulmadığını sözlerine ekleyen Alagöz, şöyle konuştu: “Türkiye sözleşmelere uymuş olsaydı, cezaevlerinde bu denli ölümler ve hak ihlalleri olmazdı. Bugün AİHM’in Türkiye’yi mahkûm ettiği sayısız konu var. Biz infaz erteleme talebinde bulunurken, bu kararları gerekli savcılık veya Adalet Bakanlığı’na iletmemize rağmen bunların hiçbir geçerliliği olmuyor. Bu durumda ölümler devam ediyor”

İktidarın politikaları nedeniyle ihlallerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Alagöz, “Tutuklular için uygun bir adım atılmıyor ve bu olumsuzluklar zinciri sürekli olarak devam ediyor. Bir iyileştirme yapılmadığı takdirde sürekli aileler acı çekecektir. Bu durumla ilgili hemen gerekli ve ciddi adımların atılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

5 ayda 3 hasta tutuklu yaşamını yitirdi

2022 yılında 78, 2023 yılının ilk 5 ayında ise 15 tutuklu cezaevinde yaşamını yitirdi.

İHD’nin ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve 22 Mart’ta tahliye edilen 30 yıllık tutuklu Abdulhalim Kırtay, 12 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. Bedlîs’te 2014 yılında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıl hapis cezası verilen ve 9 yıl tutuklu bulunan 31 yaşındaki Behçet Kaplan, 15 Mayıs’ta tutulduğu Ahlat T Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitirdi. Son olarak Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 2 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve akciğer hastası olan 52 yaşındaki Bişar Yazıcı, 8 Temmuz’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

HABER MERKEZİ

#Avukat #Alagöz #ATK #bir #talimat #kurumu

EN SON EKLENENLER