Kadınlar atölyelerde bir araya geldi: Empatiyi artırıyor

İzmir’de sağaltım atölyelerine katılan aktivist Berivan Akbey, ‘Sorunlarımızı içe atmaktansa görünür hale getirmek gerekiyor. Atölye empatiyi artırıyor ve sorunlarımızı çözmemizi sağlıyor’ dedi

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) aktivistleri sağaltım atölyeleri ile iki haftada bir farklı kurumlardaki kadınlarla bir araya geliyorlar. Biraraya gelen siyasi çevrelerden kadınlar çeşitli oyun dans ve paylaşımlarla birbirine dokunurken erkek aklın siyaset anlayışından uzak bir kadın yoldaşlığı kuruyor.

‘Birbirimize dokunduk’

Aktivisti Berivan Akbey, ilk defa katıldığı atölyenin kendisi için büyük fark yarattığını ifade ederek atölyelerin çoğaltılması gerektiğini söyledi. Atölyede beden tanıma egzersizleri, sohbetler ve danslarla hem kendilerini hem de gruptaki kadınları tanıdıklarını belirten Akbey, “Birçok farklı örgütten kadınlar ile beraberdik. Birçok arkadaşı, eylemlerde, dışarıda, sokakta görüyordum, ama birebir konuşma, tanıma hali çok azdı. Atölyelerle beraber birbirimizi daha fazla tanıma şansı bulduk. Benim ilk deneyimimdi. Atölyede birbirimize dokunduk, duygularını anladık birçok anlamda. Bazen kendimizi yalnız hissedebiliyoruz. Ama bunu konuşmak, bir başkasının yaşadığını görmek kendini yalnız hissettirmiyor ve güçlendiriyor. Çünkü o insanla kendi konularını daha iyi konuşabilirsin” şeklinde ifade etti.

Atölye empatiyi artırıyor

Gündelik hayatta kadınlara yüklenen roller nedeniyle çok paylaşımda bulunmadıklarını dile getiren Akbey, “Bu konuları okumamıza rağmen, birçok yerde faaliyette bulunmamıza rağmen bunları yaşıyoruz ve birbirimizle paylaşmıyoruz. Sorunlarımızı içe atmaktansa görünür hale getirmek gerekiyor. Atölye empatiyi artırıyor ve sorunlarımızı çözmemizi sağlıyor” sözlerini kullandı.

Tüm kadınlara davet

İktidarcı ve erkek egemenliğin topluma ve siyasete sindiğini, bunun kadınlara da yansıdığını kaydeden Akbey, “Biz de platform olarak bir araya gelerek, birbirimize dokunarak bu sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz birbirimizi sağaltıyoruz. Atölyelere devam edeceğiz. Atölyeye başladığım dakika ile sonundaki ben aynı kişi değildik. Olumlu etkileri oldu. Sadece aktivist kadınlara değil tüm kadınlara bu atölyeler lazım” dedi.

Haber: Melike Aydın / JINNEWS

#Kadınlar #atölyelerde #bir #araya #geldi #Empatiyi #artırıyor

EN SON EKLENENLER