Kadınlar Lozan’ı tartıştı: Ortadoğu düzeyinde bir kadın hareketi oluşturulmalı

Hesekê’de gerçekleştirilen Lozan Antlaşması’na ilişkin açıklanan çalıştayın sonuç bildirgesinde Kürt kadınlar için ‘Kurdistan Ulusal Kongresi’ ve Ortadoğu düzeyinde ‘Kadın konfederasyonu’ kurulması önerisi yapıldı

Kurdistan’ı dört parçaya bölen Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü dolayısıyla birçok yerde başlatılan etkinlikler sürüyor. Bu kapsamda Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde kadınlar tarafından yapılan çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.

Birçok bölgeden katılımcı

“Kadınları gücü ve birliğiyle halka yönelik Lozan soykırımı ve parçalama politikalarını yeneceğiz” şiarıyla dün yapılan çalıştaya Kuzey ve Doğu Suriye’nin çeşitli bölgelerinden 60’tan fazla temsilci katıldı.

Lozan ile halklara sınır çizildi

Çalıştayın ardından sonuç bildirgesini açıklayan Suriye’nin Geleceği Partisi Genel Meclisi Yardımcısı Semîre El Ezîz, Mezopotamyan’nın her zaman kültürler, halklar ve dinlerin çeşitliliğine sahip olduğunu belirterek, “Ancak bölgeyi tanımayan dış güçlerin ve Avrupa’nın müdahalesiyle bugünkü ulus-devletlerin sınırları çizildi. Çizilen bu sınarlar coğrafyanın gerçekliğine ve bölgenin demografisine göre değil. Bugün yaşadığımız bu bölgeler bölünüp ulus devlet sistemi kurulurken bu bölge halkının görüş ve iradesi esas alınmadı. Sykes-Picot, Sevr gibi çeşitli ittifaklarla ya da 100 yıl önce Lozan Antlaşması ile halkların sınırları belirlenmiş ve bununla birlikte ırkçılık duyguları güçlenmiştir” dedi.

Saldırılara karşı öncü kadınlar hep oldu

Semîre El Ezîz devamında, “Tüm ulus-devletler istikrarsızdır ve farklı güçler ile farklı halklar ve dinler arasında çatışmalar ortaya çıkarıyor. Ulus devlet sistemi inatla halka dayatılıyor ama bu sistem halka uymuyor. Lübnan’da, Suriye’de, Ermenistan’da, Sudan’da, Irak’ta, Türkiye’de veya diğer ülkelerdeki çoğu kadın, çocuk ve yoksul insan bu savaş ve çatışmaların kurbanı oluyor. Bu ittifaklarla bölge halkının kaderini belirlemeye çalıştılar ancak yerel halk bunu kabul etmedi. Bu durumun kendisiyle beraber getirdiği baskı ve zulme karşı her zaman isyanlar ve direnişler oldu. Öncü kadınlar, bölünmeye ve soykırıma karşı mücadelede yerlerini aldılar” dedi.

Demokratik Ulus tek çözümdür

Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın devrimine değinen Semîre El Ezîz, “Farklı geçmişlerden, dinlerden ve kültürlerden kadınlar kendilerini örgütler ve aynı zamanda toplumun özgürlüğü için birlikte çalışırlar. Zenginliği, kültürü, dini ve renkli yapılarıyla tüm bölgenin yan yana barış ve özgürlük içinde yaşaması için Demokratik Ulus fikri ve Demokratik Konfederalizm sistemi tek çözümdür” dedi.

“Demokratik Ulus çerçevesinde kadınlar olarak görevimizdir. Kadınlar olarak, kapitalist moderniteye ve ulus-devletin ırkçılık ve din gibi ideolojik direklerine karşı ve halk için demokratik bir sistemin kurulması için mücadeleyi yükseltmeliyiz” diyen Semîre El Ezîz, devamında bildirgede yer alan maddeleri açıkladı.

Buna göre sonuç bildirgesinde,

*Her türlü soykırımın uygulanmasına ve nefret kültürünün yaygınlaşmasına dayanan kimlik bunalımının sona ermesi için, kadının toplumu yönlendirme ve yönetmedeki rolünün güçlendirilmesi ve doğal rolüne geri dönmesi gerekmektedir.

*Lozan Antlaşması’nın sonuçlarıyla yüzleşerek, Lozan Antlaşması’nın gelişmelere göre yeni formüller ve isimlerle tekrarlanmasını önlemek ve gelecek yüzyıl için bölgenin yönetiminde senaryolar çizmek, bölge halkının kasıtlı olarak yok sayılmasını önlemek için başta Kürt-Arap olmak üzere bölge halkının birlik olması gerekmektedir.

*Bütünleşik düşünsel projeler ortaya koymadan kimlikler, soykırım ve yabancılaşma krizini aşmak mümkün değildir. Dayanağı halkların kardeşliğine ve kadınların özgürlüğüne dayalı demokratik ulus felsefesi olan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin soykırım ve inkar politikalarına karşı koyma deneyimi dikkate değer ve genelleştirilmeye değerdir.

*Kadınların karar alma merkezlerinde yer alması gerekmektedir.

*Ortadoğu düzeyinde bir kadın hareketi oluşturulmalı ve kadın konfederasyonu sistemi hayata geçirilmelidir.

*’Jin, jiyan, azadî’ sloganının tüm dünyaya yayılması için kadınların kazanımlarına sahip çıkılmalı ve bu kazanımlar kadınlara miras bırakılmalıdır.

*Bölgeye yönelik politikalara karşı durabilmek için kadınların iç cephesi bütün düzeyde savunma mekanizması olarak güçlendirilmelidir.

*Tarihte halka yönelik politikalar ve katliamlar teşhir edilmeli, kültür korunmalıdır.

*Kadın koalisyonunun gerçekleşmesi için Kürt ulusal birliği kurulmalı ve Kürt kadınları için Kürdistan ulusal kongresi kurulmalıdır” önerileri sunuldu.

Kaynak: JINNEWS

#Kadınlar #Lozanı #tartıştı #Ortadoğu #düzeyinde #bir #kadın #hareketi #oluşturulmalı

EN SON EKLENENLER