‘Provokasyon yapılıyor’ diyen Valiye Dikmecelilerden tepki: Vali istifa

PİRHA- Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın Dikmece direnişi için sarfettiği “Dışarıdan gelip işi provoke edenler var” sözlerine köy halkı “Vali istifa” sloganlarıyla cevap verdi. Dikmeceliler topraklarını satmamakta kararlı olduklarını belirterek, “Direnişimiz sürecek” mesajı verdi.

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Arap Alevi köyü olan Dikmece’de depremden sonra konut yapımı için halkın tarım arazileri ve zeytinlikleri ‘acil kamulaştırma’ adı altında imara açıldı.

Topraklarını satmak istemeyen yurttaşlar, direnişin 9’uncu gününde köy meydanında toplanarak protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca reyhan dalları ve bahur taşıyan köy halkı, sık sık “Dikmece halkı satılık değildir” ve “Gitmedik, buradayız” anlamına gelen “Ma rıhna nıhna hovn” sloganları attı.

HATAY VALİSİ MASATLI’YA TEPKİ

Hatay Valisi Mustafa Masatlı katıldığı bir programda konuya ilişkin, “Dikmece köyünde inşa ile ilgili kamulaştırma çalışması yapıldı. Bölge halkıyla konuşuldu, süreç anlatıldı. Orada toplanan vatandaşlarımızın büyük bir kısmı oralı değil. Dışarıdan gelip işi provoke ediyorlar” sözlerini kullandı. Köy halkı bu sözlere “Dikmece burada, Vali nerede” ve “Vali istifa” sözleriyle tepki gösterdi.

Dikmeceliler topraklarını satmamakta kararlı olduklarını belirterek, “Direnişimiz sürecek” mesajı verdi.

Fatoş SARIKAYA/ ANTAKYA

EN SON EKLENENLER