2.Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali dördüncü gününü tamamladı

PİRHA- AKD’nin 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği 2.Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali dördüncü gün etkinlikleri Tahtakuşlar köy gezisiyle başladı.

Alevi Kültür Dernekleri(AKD)’nin Balıkesir’in Altınoluk ilçesinde bu yıl ikincisini düzenlediği 2. Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali dördüncü gün etkinlikleri Tahtakuşlar köy gezisiyle başladı.

Tahtakuşlar köyü türküler eşliğinde gezildi. Etkinlik alanına dönüldüğünde sahnede ilk olarak ‘Kadın’ isimli tiyatro oyunu sergilendi. Tiyatro oyunundan sonra gece panellerle devam etti. İlk konuşmacı olarak Doç. Dr. Ayfer Karakaya Stump yer aldı. Karakaya, başlatmış olduğu ‘Alevi- Bektaşi Dijital Arşiv Projesi’ hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Araştırmaları sonucunda 5 bin Alevi köyü tespit ettiklerini belirten Karakaya, Alevi toplumunun kültürel mirasının ve inancının korunması için kayıt altına aldıkları tarihi belgelerin arşivde haritalandırma yöntemiyle kullanıma açılacağını duyurdu.

Gecede yer alan bir diğer isim yazar Turan Eser oldu. Eser, konuşmasında “Toplum ve siyaset ilişkisini barışçıl zeminde kuracak iki öğeden biri laik biri demokrasidir. Bunların birisinin olmadığı yerde barışçıl siyaset olmaz. Biz de yurttaş olmayız. Çünkü laiklik ve demokrasi insanı devlete karşı özgürleştirir. Çünkü devlet yanlış yapabilir. Onun için siyasal alandan laikliği, demokrasiyi arındırırsanız o ülkede toplumsal barıştan bahsedemezsiniz” diye belirtti.

Festivalin dördüncü günü Mektebi İrfan Zakirleri’nin muhabbetiyle son buldu.

Dilan Şimşek- Rozerin TEK/ BALIKESİR

EN SON EKLENENLER