Karakoçan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı

PİRHA-Karakoçan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. Cemevi açılışında konuşan Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, “Halen cemevleri ibadethane statüsünde değil. Bu durumu devleti yönetenlerin ayıbı olarak görmek gerekiyor. Alevi yurttaşlar cemevleri bizim ibadethanemizdir, diyorsa devleti yönetenler de bunu kabul etmek zorundadır” dedi.

Karakoçan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Celal Fırat ve Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızçiçek, HDP il ve ilçe yöneticileri, pirler ve analar ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Konuşmalar öncesinde pişirilen aşureler pay edildi.

“CEMEVLERİ HALEN İBADETHANE STATÜSÜNDE DEĞİL”

Hala cemevlerinin ibadethane statüsünde olmamasına tepki gösteren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, “Bu durumu devleti yönetenlerin ayıbı olarak görmek gerekiyor. Alevi yurttaşlar cemevleri bizim ibadethanemizdir diyorsa devleti yönetenler de bunu kabul etmek zorundadır. Bizler ülkenin her tarafını güzelliklerle donatacağız ama birileri de biz dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz, diyorlar” dedi.

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu ise, “Yıllardır bu topraklarda dilimiz, kimliğimiz, inancımız inkâr ediliyor. Bu ülkede eşit yurttaş sayılana kadar ve haklarımız anayasal güvence altına alınana kadar yolumuzu sürdüreceğiz” diye belirtti.

“CAMİLER HANGİ HAKLARDAN YARARLANIYORSA CEMEVLERİ DE O HAKLARDAN YARARLANSIN”

Bu topraklarda inançlara ve kimliklere saygılı bir şekilde yaşamak istediklerini söyleyen Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, “Karakoçan’daki bir cami hangi haklardan yararlanıyorsa biz Karakoçan’daki cemevi için onu istiyoruz. Devletten talebimiz budur. Çünkü birinci sınıf vatandaşların yaptıkları her şeyi Aleviler de yapıyor” diye ifade etti.

“ALEVİLİK KÜLTÜR DEĞİL, BİR İNANÇTIR”

Kendi dillerini, kültürlerini ve inançlarını yaşama imkânının verilmediği bir ülkede yaşadıklarını belirten DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu, “Bu ülkenin dörtte biri Alevi ama anayasada bir karşılığımız yok. Alevilere Kültür Bakanlığı’na bağlı Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı buldu AKP iktidarı ama Alevi inancı bir kültür kısaltmasıyla hapsedilecek bir inanç değildir. Alevilik bir inançtır, bir yoldur, nasıl ki Hristiyanlık, Musevilik, Müslümanlık bir inançsa Alevilik de bir inançtır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Karakoçan Cemevi ve Kültür Merkezi’nde Seyit Sabun Ocağı Piri Hasan Kılavuz tarafından Birlik Cemi yürütüldü. 12 hizmetin yapıldığı cem erkanında lokmalar paylaşıldı.

PİRHA/ELAZIĞ

EN SON EKLENENLER