Buca Belediyesi işçileri ek zam talebiyle iş bıraktı

Buca Belediyesi işçileri açlık sınırı seviyesindeki ücretlerine ek zam yapılması, ücretlerinin ve sosyal haklarının zamanında ödenmesi talebiyle iş bıraktı.

Kenan ÇETİN
İzmir

İzmir’in en büyük ilçesi olan Buca’da Belediye işçileri açlık sınırı düzeyindeki ücretlerinin arttırılması talebine karşı duyarsız kalan Buca Belediyesi yönetimini uyarmak için bugün iş bıraktı. İşçiler ücretlerinin her ay gecikmeyle yatırıldığını, haziranda ödenmesi gereken gıda yardımının ise halen ödenmediğini belirtti.

Sabah saatlerinde belediye önünde toplanan DİSK/Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube üyesi işçiler, belediye binası önüne “Geçinemiyoruz” pankartı astı. “İş ekmek yoksa hizmette yok”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Buca işçisi köle değildir”, “Birleşen işçiler asla yenilmez” sloganları atan işçiler, iş bırakma eylemini belediye başkanı taleplerini kabul edinceye kadar sürdüreceklerini ifade etti.

“ÜCRETLERİ GÜNCELLE, MASAYA GEL”

Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras, önceki haftalarda basın açıklaması ve çeşitli eylemler yaptıklarını belirterek, “Buca halkı duysun. Buca işçisi maaşını alamadı. Geçen aydan ve bu aydan kalma gıda kartını alamadı. Ek protokol talebinden cevap gelmiyor. İnsanca yaşamak isteğine yanıt bulamıyor. Buradan haykırıyoruz, ücretleri güncelle, masaya tekrar gel diyoruz. Eğer ücretleri güncellemezsen, masaya gelmezsen Buca işçisi üretimden gelen gücünü kullanarak iş bırakmaya devam edecektir” dedi.

“TAŞ MI YİYECEK BU İŞÇİLER?”

Ev kirasının 12 bin lira olduğu Buca’da ortalama işçi ücretinin 13 bin 800 lira olduğunu belirten işçiler ise, “Bu ücretle nasıl geçineceğiz?” diye soruyor. Çocuklarının okul ihtiyaçlarını dahi alamadıklarını, ailelerinin geçimini sağlayabilmek için her ay 20 gün mesaiye kaldıklarını anlatan işçiler, “Geçimimizi sağlayabilmek için eşimize, çocuklarımıza ayıracağımız zamandan feragat ediyoruz. Ücretlerimiz zamanında yatırılmıyor. Taş mı yiyecek bu işçiler” diyerek tepkilerini dile getird

EN SON EKLENENLER