Belediye Başkanı Ahmet Kaya, beraat etti ancak görevine iade edilmiyor!

PİRHA – Milletvekili Serhat Eren, yerine kayyım atanan Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın, hakkındaki davadan beraat aldığını ancak kararın kesinleşmesine rağmen halen görevine iade edilmediğini belirtti.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, kayyım atanan belediyelerdeki hak gaspına dikkat çekti. Eren, belediye eş başkanları hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmaksızın kayyım atanmasının sebeplerini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

Serhat Eren, konuya ilişkin hazırladığı soru önergesinde, Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya ve diğer kayyım atanan belediye eş başkanları hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olmaksızın yerlerine kayyım atanmasının amacını sordu.

Milletvekili Eren, bakanlığın davada taraf olmadığı halde istinaf yoluna başvurduğunu belirterek, Ahmet Kaya’nın kayyım atanmasına gerekçe olarak gösterilen davadan beraat aldığını, kararın kesinleşmesine rağmen görevine iade edilmediğini aktardı.

“YASA DIŞI BİR PRATİK!”                    

Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, hazırladığı soru önergesinde “Ahmet Kaya örneği, kayyım politikalarının nasıl da hukuka aykırı olduğunun, hukuk aracı kılınarak gayrimeşru bir amaçla uygulandığının kanıtıdır. Sırf kayyım politikalarının devamı için hukukun böylesine aracı kılınarak Anayasa’ya, mevzuata aykırı, yasa dışı bir pratikle Kaya’nın göreve iade edilmemesini kabul etmek mümkün değildir” ifadelerine de yer verdi.

Milletvekili Eren, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti:

“*Ahmet Kaya ve diğer kayyım atanan belediye eş başkanları hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmaksızın yerine kayyım atanmasının amacı nedir?

*Kurumunuz davada taraf olmadığı halde neye dayanarak Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılamada istinaf kanun yoluna başvurulmuştur?

*Ahmet Kaya’nın yerine kayyım atanmasına gerekçe olarak gösterilen davada beraat kararı verilip kesinleşmesine rağmen neden göreve iade edilmemiştir?

*Ahmet Kaya hakkında beraat kararı kesinleştikten sadece 4 gün sonra yeni bir soruşturma açılmasının sebebi nedir?

*Belediye başkanları görevden geçici olarak uzaklaştırıldığında neden belediye meclisi içinden biri görevlendirilmemektedir?

*Kayyım politikasının apaçık hukuka aykırı bir şekilde devam ettiği görüldüğünden bu konuda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

*Ahmet Kaya’nın göreve iade edilmemesinde sorumlu olan kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçunu işlediklerinden bahisle bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?”

PİRHA/ANKARA

EN SON EKLENENLER