Dikmece’de toprak gaspı sürüyor: İstimlak kararı çıkmayan tarlalara iş makinaları girdi

PİRHA- Hatay’ın Dikmece köyünde acil kamulaştırma gerekçesiyle halkın tarım alanlarına ve zeytinliklerine konut yapılmasına tepkiler sürerken, istimlak kararı çıkmayan tarlalara iş makinaları girdi. 1 aydır direnişi sürdüren Dikmeceliler, oturma eylemi yaparak iş makinalarının topraklarından çıkmasını talep ediyor. 

Antakya ilçesine bağlı Arap Alevi köyü Dikmece’de ormanlık alanların ve zeytinliklerin konut yapımı için imara açılmasına karşı 1 aydır direniş sürüyor. Acil kamulaştırma kararına tepkiler sürerken, bu sabah tapusu düşmeyen tarlalara jandarma eşliğinde iş makinaları girdi.

İstimlak kararı çıkmayan toprakların gasp edilmesine karşı Dikmece halkı tarlalara inerek oturma eylemi yaptı. Topraklarını sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Dikmeceli yurttaş Meryem Kutlu, “Tapulu arazilerimize bu sabah kamyon ve kepçelerle girdiler. Onları kovduk ve şu anda nöbetteyiz. Yakında evlerimize bile girecekler bu gidişle. Topraklarımız gasp ediliyor. Ama biz buradayız ve hiçbir zaman gitmeyeceğiz” dedi.

Dikmece halkının tarladaki nöbeti devam ediyor.

PİRHA/ HATAY

EN SON EKLENENLER