Çiğdem Kılıçgün Uçar: Siz bu ülkedeki zalimliğin sahibisiniz

PİRHA – Kemikleri ailesine kutu içinde verilen Yılmaz Uzun için Erzurum’da taziye kuruldu. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek “Bu ülkenin sahibi bir tek siz misiniz? Değilsiniz! Siz bu ülkedeki zalimliğin sahibisiniz” diye konuştu.

Kemikleri 3 yıl sonra kutu içerisinde ailesine verilen Yılmaz Uzun’un Erzurum’da yapılan taziyesine Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Milletvekilleri, Barış Anneleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

“HALKLAR ARASINDA KURULAN KUTUPLAŞMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, taziye evinde yaptığı konuşmada “Halklar arasında kurulan kutuplaşmaya ve gerginliğe geçit vermeyeceğiz” diyerek şunları söyledi:

“Bugün, Kürt halkı ve Kürt halkının çocuklarının cenazelerinin yani kemiklerinin torbalarla, kutularla gönderildiği bir zamanda yaşıyoruz. Yani; yüzyıllık inkar, asimilasyon ve yok sayma politikalarıyla karşı karşıyayız. Yüzyıllık bu inkara karşı Kürt halkının direnişi kıymetli bir yerde duruyor. Ülkede iktidar yer yer yeni bir anayasadan, Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü yılından ve yeni bir çıkıştan bahsediyor. Açık ifade edelim ki; bu çıkış Kürtler olmadan olmaz, bu çıkış Kürt sorununu çözmeden olmaz. Agit İpek’in cenazesi annesine kargoyla gönderildi, Hakan Aslan’ın cenazesi Ali Rıza amcaya kutuda verildi. Bugün de Yılmaz Uzun’un cenazesi babasına bir kutuda verildi. Tüm bunların hepsi 1 Eylül Dünya Barış Gününde oldu. Türkiye’de, dünyada insanlar barış için sokakta sesini yükseltirken bu iktidar sadece Kürtlere değil, Türkiye toplumuna bir mesaj gönderiyor.

Açık ifade edelim, bu ülkede iktidarın göndereceği hiçbir mesaja bakmayacağız, yolumuza devam edeceğiz. Yüzyıllık direnişimiz ve mücadelemiz bize fazlasıyla yetiyor. Ama şunu söyleyelim; bu iktidar artık Kürt halkından mesajları alsın. Bu iktidar Kürt halkının dilini kullanması karşısında silaha sarılmaz, Kürtlerin kendi kimliğini savunması karşısında silaha sarılamaz. Soralım; siz kimsiniz? Bu ülkenin sahibi bir tek siz misiniz? Değilsiniz! Siz bu ülkedeki zalimliğin sahibisiniz. Çocuklarımızın ölümüne izin vermeyeceğiz. Halklar arasında kurulan kutuplaşmaya ve gerginliğe geçit vermeyeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER