AABK Eşit Başkanlarından laik eğitim mitingine katılım çağrısı

PİRHA- AKP hükümetinin okullara imam atamasını engellemek ve laik eğitim, laik yaşam için İzmir’de Eğitim-Sen ve Alevi örgütlerinin öncülüğünde 16 Eylül’de bir miting yapılacak. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanları Nevin Kamilağaoğlu ve Hüseyin Mat, herkesin İzmir’de yapılacak mitinge katılmasını ve gerici eğitime karşı direniş sergilemesini istediler.

Eğitim Sen, veli dernekleri ve Alevi örgütleri, okullara imam atanması olarak bilinen ÇEDES projesinin iptal edilmesi için 16 Eylül’de İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda miting yapacak.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanları Nevin Kamilağaoğlu ve Hüseyin Mat, herkesin İzmir’de yapılacak mitinge katılmasını ve gerici eğitime karşı direniş sergilemesini istediler.

KAMİLAĞAOĞLU: BİR DİRENİŞ SERGİLİYORUZ

Nevin Kamilağaoğlu, “Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Türkiye Alevi kurumlarının eğitimle ilgili projesini gerçekleştiriyoruz. Yaşam koşulları Türkiye’de çok zor ve Türkiye’de Eğitim-Sen başta olmak üzere tüm Alevi kurumları 16 Eylül’de İzmir’de laik yaşam, eşit yurttaşlıkla ilgili miting gerçekleştirecekler. Biz de ayrıca Avrupa Parlamentosu’nun önünde 11 Eylül’de Strazburg’ta ÇEDES projesine karşı bir basın açıklaması yapacağız. Biz devletin okullara imam atamasına karşı bir direniş sergiliyoruz ve tüm kurumları, tüm halkımızı ayın 16’sında İzmir’de büyük mitinge davet ediyorum. Siz katılmazsanız biz bir eksik oluruz. Mutlaka bu direnişi sergilememiz lazım” dedi.

MAT: TÜRKİYE SİYASAL İSLAM BAĞLAMINDA ELE GEÇİRİLİYOR

Hüseyin Mat ise, “Türkiye, tam anlamıyla siyasal İslam bağlamında ele geçirilmesi konusunda yeni projelerle karşı karşıya. Bu anlamıyla laik, eğitim, laik, yaşam ve eşit yurttaşlıktan yana olan ve çağdaşlıktan yana olan herkesi 16 Eylül’de, İzmir’de yapacağımız meydana davet ediyoruz. Orada buluşmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ İŞLEME DAHİ KONULMADI

Bu arada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MEB ile Diyanet arasında imzalanan ve tepki çeken ‘ÇEDES’ protokolü hakkında Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) verdiği suç duyurusu dilekçesinin ‘işleme konulmamasına’ karar verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkındaki dosyanın “işleme konulmaması” yönünde karar verdi. Karara göre ÇEDES projesi laiklik ilkesine aykırı bulunmadı.

(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER