Zakir Bulut: Tarikatlar gençlerimizi çalıyor, dedeler sorumlu

PİRHA- Kızıldeli Sultan Ocağı Yol Hizmetkarlarından Zakir Hakkı Bulut, gençlerin ve taliplerin cemlere gelmemesinde dedeleri eleştirerek, “Dedelerin benlikten kaynaklı olarak gençler ve talipler cemlere gelmiyor. Bu boşluktan tarikatlar faydalanmaya çalışıyor. Gençlerden bir iki tanesini kaptı mıydı ötekilerin ardı geliyor. İşte bizim gençlerimizi böyle çalıyorlar. Burada dedelerin suçu var” dedi.

Kızıldeli Sultan Ocağı Yol Hizmetkarı Hakkı Bulut aynı zamanda AKD Finike Yuvalı Mahallesinde bulunan Alevi Kültür Derneği Cemevinde zakirlik yapıyor. Bulut, zakirlik sürecine dair PİRHA’nın sorularını yanıtladı.

Küçük yaşlardan beri müzikle uğraştığını ailede babası gibi kendisinin de müzisyen olan Bulut, Zakir olmaya karar vermesi sonrasında Finike/ Yuvalı 2 tane cemevi yaptırılmasına ön ayak oldu. Ocak zade bir aileden gelen Bulut, cemevinde saz çalan olmadığından semahçılarla birlikte çalışarak saz çalmayı öğrendiğini dile getirdi.

“ÇOCUKLUĞUMDA DEDELERİMİZ GİZLİ GİZLİ CEM YAPARDI”

Finike Yuvalı Mahallesi 1967-68 yıllarında dedelerinin cemler yaptığını belirten Bulut, “O dönemde yapılan cemler yasak olduğu için kaçak yapıyorlardı çünkü yasaktı. Devlet bizim inancımıza çok karşı çıkıyordu, jandarma asayiş geliyordu. Bundan dolayı cemleri kaçak yapıyorduk” diye konuştu.

Eskiden yapılan cemleri anlatan Bulut, şunları söyledi:

“Şimdiki cemler çok iyi ama insanların aydınlanması lazım. Böylesi büyük cemler köylerde olmuyordu o zaman cemler 1 gün olmuyor yeri geliyor 20 gün, yeri geliyor 40 gün devam ediyordu. Her gün bir musahiplik bağlanıyordu. Diyelim 20 kişinin ikrarı alınacak gidilir ikrar alınır ikrar alınanlar postta kalır ertesi gün alınmayanlar gelir bu şekilde ama her şey özündendi içtendi. Mesela dedenin yanındaki biri arkadaşıyla konuşuyormuş çık münafık dışarı diyerek ailesi ile birlikte kapıdan çıkarmış. Adam cemde bir tek kelime konuşunca. Dışarıda yağmur da yağıyor adam evine gitmiş yolda çerağı söndüğünde yakarak giderken ben ölürüm de cemimden kalmam demiş ve tekrar geriye dönmüş, kapıyı vurmuş. Kim o benim dede canlar benim. Canımı alın malımı alın ben yolumdan kalamam, alın malını görün yolumu demiş. Böyle işten insanlar vardı.”

“GENÇLERİMİZİ TARİKATLARIN ELİNE BIRAKMAMALIYIZ”

Dedelerin benlikten kaynaklı olarak gençlerin ve taliplerin cemlere gelmediğini ifade eden Bulut, “Gençlerimiz taliplerimiz cemlerimize gelmiyorlar. En azından Talip ceme gelmiyorsa sen Talip’in ayağına gideceksin. Git evine otur onun gönlünü al ve ben hata etmişim de, kusura bakma de. Günde bir ev gezsen ayda 30 Talip gezersin. Bugün ceme 10 kişi gelir öbür hafta 20 kişi olur öbür hafta 40 kişi olur. Bu hususta hepimize düşen görev insanları toparlamak ve bir araya getirmek gerekir dedi. dedi.

Dedelerimizin benliğinden dolayı ortada bir boşluğun olduğunu bu boşluktan da tarikatların faydalandığını belirten Bulut, “Her yere bu adamlar saçakları atmışlar bizim Finike’ye bağlı Çaldır mahallesi var.1-2 tane hoca var gençlerden bir iki tanesini kaptı mıydı ötekilerin ardı geliyor. İşte bizim gençlerimizi böyle çalıyorlar. Burada dedelerin suçu var” dedi.

“TELLİ KURANIMIZ OLAN SAZA SAHİP ÇIKALIM”

Saz çalmak ve Zakir olmak isteyen gençlere de çağrıda bulunan Kızıldeli Sultan ocağı yol Yürütücüsü Zakir Hakkı Bulut, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Gençlerimize Zakirlerimize de benim önerim gençlerimiz müzikle uğraşsın, bizim elimizdeki telli Kuranımızdır. İnancımıza, elimizdeki telli Kuran’a, cemlerimize, kültürümüze ve insanlarımıza sahip çıkalım”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

EN SON EKLENENLER