CHP’de seçim ikinci tura kaldı: Kılıçdaroğlu 664, Özel 682 oy aldı

Ankara Spor Salonu’nda devam eden CHP 38. Olağan Kurultayı’nda oylama işleminin tamamlanmasının ardından sayıma geçildi. Kemal Kılıçdaroğlu 664, Özgür Özel 682 oy aldı, seçim ikinci tura kaldı.

Arena Spor Salonu’nun sağ tarafındaki tribünler Özel’i, sol ve arka taraftaki tribünler ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler için ayrıldı.

Özel’i destekleyenler tarafından “CHP değişirse Türkiye değişir”, “Sokağın sesine kulak ver” yazılı pankartlar asılırken, Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler tarafından “Kılıçdaroğlu halktır, halk yenilmez”, “Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız”, “Emekçiler, kadınlar ve gençler Bay Kemal’de birleştik” yazılı pankartlar asıldı.

Toplam 1366 delegenin seçildiği kurultayda genel başkanlığa aday olmak için 69 imzaya, genel başkan seçilmek için ise en az 684 delegenin oyuna ihtiyaç var.

Genel merkez kaynaklarından edinilen bilgiye göre toplam 1366 delegeden 771’i Kılıçdaroğlu, 592’i Özgür Özel’in adaylığı için imza verdi.

CHP’de genel başkan adaylığını açıklayan dört isimden İlhan Cihaner ve Örsan Öymen adaylıktan çekildiğini duyururken, eski milletvekili adayı Ünal Karahasan yeterli oyu toplayamadı.

GENEL BAŞKAN SEÇİMİ İÇİN OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

CHP’nin Ankara Spor Salonu’nda devam eden 38. Olağan Kurultayı’nda saat 21.00 itibarıyla oy verme işlemine geçildi. Ayrı bir salonda gerçekleştirilen oy verme işleminde 1366 kurultay delegesi, 23 sandıkta tercihini yapacak. Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in yarıştığı seçimin ilk turunda salt çoğunluk şartı aranıyor.

GENEL BAŞKAN SEÇİLMEK İÇİN 684 DELEGENİN OYUNA İHTİYAÇ VAR

CHP tüzüğüne göre genel başkan adaylığı için kurultay delegelerinin yüzde 5’inin imzası gerekiyor. Toplam 1367 delegenin seçildiği kurultayda genel başkanlığa aday olmak için 69 imzaya, genel başkan seçilmek için ise en az 684 delegenin oyuna ihtiyaç var.

Kurultay öncesinde genel başkanlık için Grup Başkanı Özgür Özel, eski Parti Meclisi üyesi Örsan Kunter Öymen, eski milletvekili İlhan Cihaner, eski milletvekili adayı Ünal Karahasan aday olduğunu açıklamıştı. Kılıçdaroğlu ise aday gösterilirse, aday olacağını söylemiş, bazı delegeler ve milletvekilleri ise mevcut başkan Kemal Kılıçdaroğlu için imza toplamaya başlamıştı.

İKİNCİ GÜN PM ÜYELERİ SEÇİLECEK

Kurultayın ikinci gününde bugün PM üyeleri (60 asıl ve 15 yedek) ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkan ve üyeleri (15 asıl ve 8 yedek) için seçim yapılacak. Parti Meclisi üyeliğine aday olmak için en az on (10) kurultay delegesinin veya Genel Başkanın yazılı önerisi gerekiyor.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI

Oy verme işlemi saat 23:00 itibariyle tamamlandı. Sayım sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu 664, Özgür Özel 682 delegenin oyunu aldı.

Adaylardan birinin seçimi kazanması için 1366 delegeden 683’ünün oyunu alması gerekiyordu.

(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER