Elbistanlı vatandaşlar 53 yıldır il olmanın hayali ile yaşıyor!

Elbistanlı vatandaşlar 1970’li yıllardan beri il olma hayali ile yaşıyor. Elbistan’ın il olacağı iddiaları ise yeniden gündem oluşturdu.

1970’li yıllardan beri il olma hayali ile yaşayan Elbistan halkı, bu hayalini gerçekleştirmek amacıyla geçmiş yıllarda çeşitli defalar birlik olarak bazı çalışmalarda bulundu.

12 Şubat 1993 yılında bu isteğine çok yaklaşan Elbistan, heyette bulunan muhtar Nuri Taphasanoğlu sayesinde bu konu hakkında birçok girişime imza attı. Zamanın başbakanı Süleyman Demirel, muhtar Taphasanoğlu’nun ısrarcı davranışları üzerine ceketinin arkasını imzalayarak; “Muhtarım, Elbistan il oldu” yazıp altını imzaladı. Ancak Elbistan ilçe olarak kalmaya devam etti.

Uzun yıllar süre gelen Elbistan’ın il olma hususu 2000 yılında  TBMM‘ye verilen kanun teklifiyle resmiyet kazanmıştır.[21]  Kahramanmaraş‘ın büyükşehir statüsüne geçmesi ile bu konu zamana bırakılmıştır.

53 YILDIR İL OLMA HAYALİ!

Elbistanlı vatandaşların ise yıllarca süren il olma hayali ise 53 yıldır devam ediyor. 6 şubat depreminin merkez üssü olan Elbistan’ın ise yeniden ayağa kalkması için il olmasını isteyen vatandaşlar, “Yıllardır il olma hayali ile yaşıyoruz. Deprem sonrasında Elbistan’ımızın yeniden ayağa kalkması ve eski günlerine dönebilmesi için artık il olmak istiyoruz” dedi.

KAYNAK ELBİSTAN OLAY 

EN SON EKLENENLER