2024 Newroz mesajı: Kürtler kudretlidir

Haydar Ergül / Yeni Yaşam Gazetesi

2024 Newroz kutlamaları geride kaldı. Yani kutlamaların tamamlanmış olmasıyla 2024 yılının başlangıcının nasıl olacağının da işareti verilmiş oluyor. Kutlamalara katılımlar yoğun oldu. En yoğun katılımlar Kurdistan’da olsa da dünya çapında yapıldı. Genelde toplam katılım on milyonlara ulaştı. Sadece Amed Newrozu’na katılımın bir milyonun çok üzerinde olduğu genel kabul gören düşüncedir.

Özcesi Newroz katılımının hem Kürtler açısından, hem de halkların önceki yıllara nazaran oldukça kalabalık olması yeni bir durumun işareti olarak okunabilir. Böyle de yapmak lazımdır. Zira son dokuz yılın yaşandığı durumlara bakarak, değerlendirme yapmak daha uygundur. Bu yıllar yaman yıllardır. Adına “çökertme” denilen imha etme konsepti uygulanmıştır. Bütün yönleriyle Kürt toplumu dağıtılacaktır. Bunun için özel savaşın inceltilmiş, derinleştirilmiş içerikleriyle pratikleştirildi ve süreç daha da devam ediyor.

Özel savaşın hem askeri hem de psikolojik uygulamamaları aralıksız-geçmiş tecrübelerine dayanılarak uygulanmıştır. Yine tekniğin her çeşidi de uygulamaya konulmuştur. Zamanın akıllı, yapay zekalı tekniğin tümü kullanılmıştır. İnsanlık “suçu” kabul edilenleri de dahildir buna. Amaç ‘özgürlük arayış ve mücadelesinin başarı şansı yoktur’ düşüncesini yaygınlaştırma sonucu umudu tüketmektir. Umutsuzlaştırılan ya da umuttan düşürülen bir halk veya toplum düşünsel olarak tüketilmiş, nefes alamayacak düzeye getirilmiş ve kudretsiz kılınmış oluyor.

Son dokuz yıldır Kürt’e uygulan budur. Böyle olmaz, bu teknikle başa çıkılamaz, dolayısıyla geriye tek seçenek kalıyor; o da özgürlük arayışından vazgeçmek ve teslim olmaktır. Yani umut yok ve kadere teslim olmaktan başka seçenek kalmamıştır. Devlet yetkilileri bunu gerçekleştirmek için daima zamanlar verdiler. Üç aylık, altı aylık süreler verilerek, ‘kımıldayamazlar, adını bile zikreden kalmayacaktır’ denildi. En çok da Öcalan unutturulmak istendi. Son üç yıldır bir ada hapishanesinde tutulan Öcalan’dan tek bir haber bile ne ailesi ne de avukatları alabilmişlerdir.

Peki unutuldu mu? Cevabı bu yılkı Newroz alanlarında milyonlar verdi. En çok atılan slogan Öcalan’a ilişkin olandır. Yine Jin Jiyan Azadî sloganını yediden yetmişe bütün Kürtler ve dostları attı. İkinci sloganda umudun diri ve amaçtaki yürüyüşte kudretli olunduğu ortaya konulmuştur. Çünkü Newroz her yıl Kürt’ün kudretini ortaya koyduğu kutlama oluyor. Özgürlük umudunun tazelenmesi ve yürüyüşteki kararlaşma oluyor.

Newrozların ortaya koyduğu hiçbir özgürlük değerinin unutulmadığı, onlara daha fazla sarıldığının açığa çıktığı meydanlar oldu, Newroz meydanları. Zira Newroz’da görkem varsa halkın kudreti yüksek, özgürlükte yürüyüş kararlılığı tamdır. Bu yılkı Newrozlarda kararlılık fazlasıyla açığa çıkmıştır.

Newroz mesajının içeriğini, özünü de oluşturan bu kararlaşma olmaktadır. Mesaj açık ve net; Öcalan’ın fiziki özgürlüğü sağlanarak demokratik ve halkların özgürlüğünün gerçekleşeceği yarının inşasının birlikte örülmesidir. Kürtler iradesini böyle ortaya koydu Newroz’da. Yarının doğru gerçekleşmesinin tek seçeneği de budur. Diğer tüm seçenek olarak ortaya konulanlar acı, sömürü, çatışma, ötekileştirmenin çözüm olmadığı son dokuz yıldır tekrar test edildi, ama çözüm olmadığı yeniden kanıtlanmıştır. Aslında bu yapılan son yüz yıldır yapılanın tekrar tekrar tekrarlanması oluyor. Bu tekrarlarla devlet yorulmadı mı?

Bilinmelidir ki hiçbir halk özgür yaşam için yorulmaz. Halkların özgürlük akışı cıva gibidir, en küçük yarıklardan bile kendine yol açar ve akışını gerçekleştirir. Bu durum Kürtler için daha fazla gerçektir. 2600 yılı aşkın süredir Newroz’un özgürlük, diriliş ve doğuşunu aksatmadan çeşitli vesilelerle ve şekillerde her zaman aksatmadan kutlanması; düşmanların her tür bastırma, unutturma, çarpıtma gibi pratiklerine rağmen duruşu, hatta içeriğini çeşitlendirme ve zenginleştirmedeki becerisi, diğer halklarla buluşturması Kürt’ün özgürlük tutkusundaki ısrarından başka bir şey değildir.

Kürt’ün Newroz’da ortaya koyduğu irade görülmek durumundadır. Bu çok şey kazandırır. Her şeyden önce demokratik ve özgür bir yaşamın temeli bunun üzerinde kurulabilir ancak. Aksi son yüzyılın tekrarı olacaktır ki, bunun çok şeyi kaybettirdiği defalarca açığa çıkmıştır.

2024 Newrozu’nun mesajının ortaya koyduğu en çarpıcısı Newroz kudrettir, Kürtler kudretlidir ve enerjileri yüksektir. Değerlerine bağlıdırlar. Demokratik ve özgür yaşam tutkuları yüksektir. Başarma umutları kesindir.

Newroz Pîroz Be.

25 Mart 2024

EN SON EKLENENLER