Alevilerin Yas Orucu başladı

PİRHA- Aleviler, Muharrem Orucu’nu tutmaya başladı. Yas Orucu olarak bilinen oruç 12 gün sürüyor. Öncesinde Masum-u Paklar Orucu, Fatma Ana Orucu tutuluyor. 

Kerbela’da Hz. Hüseyin ile birlikte susuz bırakılarak katledilen 72 insan için tutulan Yas Orucu (Yası Kerbela) başladı. Oruçta su içilmezken eğlenceden de uzak durulur. Oruç açma saatleri ise güneşin batışına denk gelir.

Alevilerin, tutmaya başladığı yas orucu 12 gün sürecek.

Muharrem ayı Aleviler açısından yas ayıdır. Kurban Bayramı’ndan 20 gün sonra başlar. 680’de Kerbela’da Yezit tarafından öldürülen İmam Hüseyin ve 71 kişi için tutulan oruç aslında bir yas ibadetidir ve İmam Hüseyin şahsında bütün mazlumlara adanır.

SAHUR YOK, ORUÇ GÜNEŞE GÖRE AYARLANIR

Alevilerde sahur olmadığı gibi oruç açarken belirlenmiş bir saat de yoktur. Ne yenirse gece yarısından önce yenir. Aleviler güneş batınca oruçlarını açarlar. Görkemli sofralar da kurulmaz.

Oruç süresince de (12 gün boyunca) düğün, nişan, sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez. Kerbela Şehitleri’nin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay, kahve, meşrubat, meyve suyu, ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır.)

Muharrem Orucu, bu yıl da yakılan çerağlar ve yürekten dile getirilen gülbenglerle tutulmaya devam edilecek. Aleviler, kimi yörelerde 10, kimi yörelerde de 12 gün oruç tutarlar. Orucun ardından aşure paylaştırılacak.

Yas Orucuna ilişkin bilgiler şöyle:

03 – 05 Temmuz 2024
MASUM-U PAKLAR ORUCU

06 Temmuz 2024
FATMA ANA ORUCU

07 Temmuz 2024
MUHARREM ORUCU’NUN BAŞLAMASI

16 Temmuz 2024
MUHARREM ORUCU’NUN BİTİŞİ

PİRHA/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER