Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz cezaevine uğurlandı

AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, kendisine verilen 3 günlük disiplin hapis cezasının uygulanması için İzmir Bayraklı Adliyesi’ne geldi. Alevi örgütlerinin temsilcileri de destek için adliyeye gelirken, açıklamada konuşan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe “Seher Şengünlü Yılmaz’a AKP yargısının verdiği hapis cezası bütün Alevi örgütlülüğüne tehdit ve gözdağıdır. Bu karar, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak açtıkları Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına karşı haklı ve meşru tavrımıza karşılık verilmiştir” dedi.

AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verilmişti. Ankara’da 1 Mart 2024’te yapılan duruşmada AKD Genel Başkanı Yılmaz ile Antep Şube Başkanı Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, bugün İzmir Bayraklı Adliyesi’ndeki işlemleri sonrasında cezaevine girecek.

Şengünlü Yılmaz’ın adliyeye gelerek cezaevine girmesi öncesinde Alevi örgütleri Bayraklı Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada ‘Seher Şengünlü Yılmaz Yalnız Değildir’ pankartı açıldı.

Açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, Türkiye Alevi Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticilerinin yanı sıra DEM Parti Milletvekili İzmir Milletvekili İbrahim Akın, İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Basın açıklamasını kurumlar adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçeokudu.

“AKP’NİN ALEVİ POLİTİKASININ ÖZ NİTELİĞİ, GÖZDAĞI”

AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz’a verilen hapis cezasının AKP’nin Alevilere yönelik politikasının öz niteliğini olduğunu belirten Erçe, “AKP Alevilerden ve örgütlerimizden korkuyor! Taraftar yaptığı bir avuç Yol düşkünü zavallıdan medet umuyor. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz’a AKP yargısının verdiği hapis cezası bütün Alevi örgütlülüğüne tehdit ve gözdağıdır. Dernek tüzüğünü işlettiği için yargılanan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve Antep Şubesi Başkanı Hasan Çolak’a verilen ceza AKP’nin Alevi politikasının özeti niteliğindedir. Bu karar, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak açtıkları Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına karşı haklı ve meşru tavrımıza karşılık verilmiştir. Bu karar, devletin Alevisi olmak isteyenleri meşrulaştırma ve kurumlarımıza kindar bakışın kararıdır” dedi.

“İNTİKAM POLİTİKALARI İLE VERİLEN CEZALARA KARŞI YALNIZ YÜRÜMEYECEĞİZ”

İntikam ve yıldırma politikaları ile verilen bu cezaların Alevi örgütlerinin birlikte yürüme iradesine zarar vermeyeceğini ifade eden Erçe, “Bu yıl 61’incısı düzenlenecek olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerini sabote etmek isteyenlerle, genel başkanımıza ceza verenler aynı bulanık sudan içenlerdir. Ama ne yapsalar da boşunadır. Birliğimizden rahatsız olanlara, kadın düşmanlarıyla omuz omuza yürüyenlere, milyonlarca insanı açlığa mahkum edenlere övgüler dizenlere sesleniyoruz; siz Mervani biz Bektaşi, siz bir yana biz bir yana. Madımak katillerini serbest bırakan zihniyetle omuz omuza yürüyenler, intikam ve yıldırma politikaları ile verilen bu cezaya seviniyorlar ama nafile, ne Seher başkan ne de herhangi birimiz asla yalnız yürümeyeceğiz” diye konuştu.

ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Yapılan konuşmaların ardından AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve beraberindeki Alevi kurum temsilcileri cezanın uygulanacağı adliyeye birlikte giriş yaptılar. Şengünlü Yılmaz’ın gün içerisinde cezaevine götürülmesi bekleniyor.

Ersin ÖZGÜL/PİRHA-İZMİR

EN SON EKLENENLER