Leverkusen Alevi Dergahı’nda Madımak’ta katledilen 33 kişi anıldı

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri sırasında, Madımak Oteli’nde 33 aydın, akademisyen, yazar ve sanatçının yakılarak katledilmesi, Leverkusen Alevi Dergahı’nda yapılan bir etkinlikle anıldı. Anmada, yaşamını yitiren 33 kişi saygıyla anıldı ve çerağlar uyandırıldı. Ayrıca, etkinlikte konuşmalar yapıldı ve Madımak belgeseli izlendi.

Gerici-faşistlerin Madımak Oteli’nde gerçekleştirdiği katliamın üzerinden tam 31 yıl geçti. Bu korkunç olayda yaşamını yitiren 33 kişi için anma etkinlikleri devam ediyor. 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 31. yılı dolayısıyla, Almanya’daki Leverkusen Alevi Dergahı’nda da bir anma düzenlendi.

Dergah binasında yapılan etkinlikte, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları sergilendi. Çerağların uyandırıldığı bu anma sırasında, 33 kişinin isimleri tek tek okunarak hep bir ağızdan “yaşıyor” denildi.

Etkinliğin sonunda ise Madımak Katliamı Hafıza Merkezi’nin belgesel filmi ‘Çok Kötü Bir Şey Oldu – Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film’ gösterildi.

EN SON EKLENENLER