Esenyurt’ta Türkü Müzikali: Madımak Anma Programı ve duygusal anmalar

Esenyurt Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler için anma yapıldı. Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, yaptığı konuşmada “Pir Sultan’ı asabilirsiniz, Akarsu’yu yakabilirsiniz ama türkülerin söylenmesine engel olamayacaksınız. Önce 10 kişiydik sonra 20 olduk. Madımak’ın önünde 100 kişi olabilmemiz 10 yıl sürdü. Ve sonra vicdan sahibi on binler Madımak’ın önüne gelmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Esenyurt ilçesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Sivas Katliamı’nın 31. yılı sebebiyle Madımak Anma Programı yapıldı. Belediye Başkanı Ahmet Özer’in açılış konuşmasıyla başlayan program, Yazar-Yönetmen Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği, Sanatçı Deniz Türkan’ın sergilediği “Hasret Gültekin Türkü Müzikali” gösterimiyle devam etti. Müzikalde Hasret Gültekin’in seslendirdiği ‘Derman Sendedir’, ‘Telli Turnam’, ‘Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli?’, ‘Çeke Çeke’ türkülerine yer verildi.

Programa Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, Türkiye Alevi Federasyonu Başkanı Zeynel Abidin Koç, Yalıncak Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Sevim Yalıncakoğlu, Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, CAN TV Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Meral, Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Damal Dernekler Federasyonu Başkanı Güner Kökat, EHP Sözcüsü Özge Akman, Cumartesi Anneleri/İnsanlarından kayıp yakını Hüseyin Ocak’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

“BU OLAYI UNUTTURMAMAK GİBİ TARİHİ BİR MİSYONUMUZ VAR”

Açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer şunları dile getirdi:

“Birçok etkinlik, anma yapıyoruz ama bu onlardan farklı. Bu olayı unutturmamak gibi tarihi bir misyonumuz var. İnsan sadece sevinçleriyle değil aynı zamanda acılarıyla da insandır. Ve insan en çok acıları ve sevinçleriyle yaşadığı zaman insanlaşır. Biz de bugün burada Sivas’ta yakılan 33 canımızın acısıyla, bu acıyı paylaşarak gelecekte daha aydınlık bir Türkiye yaratmak için buradayız. Çünkü bazen acılardan büyük umutlar, büyük sevinçler çıkar. Biz de canlarımızı bugün bu hasretle anıyoruz.”

“TÜRKÜLERİN SÖYLENMESİNE ENGEL OLAMAYACAKSINIZ”

Müzikal sonrası konuşan Yeter Gültekin ise şunları ifade etti:

“Kan ve göz yaşlarımızı içimize akıtıp o acılar bir daha yaşanmasın diye ilk günden itibaren Madımak’ın önüne gittik. Sivas, ozanlar diyarıdır dedik. Pir Sultan’ı asabilirsiniz, akarsuyu yakabilirsiniz ama türkülerin söylenmesine engel olamayacaksınız. Önce 10 kişiydik sonra 20 olduk. Madımak’ın önünde 100 kişi olabilmemiz 10 yıl sürdü. Ve sonra vicdan sahibi on binler Madımak’ın önüne gelmeye başladı. Çünkü ne yazıkki çocuklarımızı öldürmeye devam ettiler. Berkin Elvan da benim oğlumun kardeşidir. Berlin’den İstanbul’a geldiğimizde Berkin maalesef hayatta değildi. Gülsüm’ü ziyarete gittik. Ben Roni’yi ağlamasın diye tembihledim. O bizden yiğit çıktı. “Ağlamıyorum, oğlunuz geldi, Roni geldi” dedi. Biz inatla bu acılardan umut yeşertmeye çalışacağız ve bu memleketi bir gün çocukların öldürülmediği güzel bir yere çevirmeye çalışacağız.”

PİRHA/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER