Tuncel: Kayyım eş başkanlık sistemine saldırıdır, mücadele etmeliyiz

PİRHA- Mersin’deki kadın buluşmasında konuşan siyasetçi Sebahat Tuncel, kayyım uygulamasının bir rejim haline geldiğine ve en başta da kadınların hayatını etkilediğine vurgu yaptı. Tuncel, “Kayyım, kadın özgürlükçü çizgimize, eş başkanlık sistemine karşı yapılmış bir saldırıdır. Kadınlar olarak bu saldırıya karşı mücadele yolları örmek zorundayız” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi’nin Mersin’de düzenlediği kadın buluşması etkinliğine siyasetçi Sebahat Tuncel katıldı. Etkinlikten önce Barış Anneleri ve parti temsilcileri Tuncel’i kentin girişinde çiçeklerle karşıladı. Buluşmanın yapıldığı parti binası önünde ise çok sayıda kadın, Tuncel’i “Jin, jiyan, azadi” sloganları ile karşıladı.

Kadın buluşmasına DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, parti ve kadın kurumları temsilcileri ile çok sayıda kadın katıldı. Buluşmada kayyım politikaları, kadınların güncel sorunları ve saldırılara karşı mücadele pratikleri konuşuldu.

“KAYYIMA KARŞI BÜYÜK BİR DİRENİŞ VAR”

Kadın buluşmasında ilk olarak söz alan Milletvekili Perihan Koca, 1 aydan fazladır irade gaspına karşı mücadele yürütüldüğüne işaret ederek, “3 Haziran’dan beri irademizi gasp ettirmeyeceğiz belediyeler bizimdir diyerek sokaklardayız. Mücadeleyi büyüterek, sokaklarda halkın iradesine, irademize sahip çıkıyoruz. Van’daki yürüyüş Barış Annelerimizin, yoldaşlarımızın, halkımızın büyük bir azmi ile yapılıyor. 3. Dalga kayyım gaspına ülkenin dört bir yanında büyük bir direniş gerçekleşiyor” diye konuştu.

“KAYYIM REJİMİ, EN ÇOK KADINLARI ETKİLİYOR”

Perihan Koca’nın ardından konuşan Sebahat Tuncel, kayyım politikalarının kadınların hayatına etkilerini anlattı. Kayyım atanmasının ilk gerekçesinin eş başkanlık sistemi olduğuna dikkat çeken Tuncel, “Eş başkanlık; eril siyasetin ortadan kaldırılması, yaşamın kadın erkek eşitliği bağlamında yeniden ele alınması, karar ve uygulama mekanizmalarında kadınların yer alması, yaşamın her alanında kadınların var olması ve eşit temsil demektir. Bu nedenledir ki ilk saldırı eş başkanlık sistemine yapıldı” dedi.

“EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Tuncel, eş başkanlığın kadınlar açısından büyük bir kazanım olduğunu belirterek, en az 6284 sayılı yasanın önemli görülüp sahip çıkılması kadar eş başkanlığa da sahip çıkılması ve saldırılara cevap verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Eş başkanlık sadece Kürt kadınlarının kazanımı değil” diyen Tuncel, eş başkanlık sisteminin yerellerde uygulanmasının neden önemli olduğuna dair şunları söyledi:

“Eş başkanlığı neden merkezde uyguluyoruz sorun olmuyor da yerel yönetimlerde uygulayınca sorun oluyor? Çünkü hizmeti de buna göre yapmak demektir. Kentlerde yaşayan herkesin belediyeden belediyelerden eşit düzeyde hizmet alması demektir. Bu kentleri yeniden kadınların da yaşayabileceği nefes alabileceği alanlar haline getirmek amacı taşıyor eş başkanlık. Kayyım rejimi bütün kadınların bu kazanımlarını elinden alıyor. Kayyım ilk geldiğinde bizim 43 kadın kurumumuz kapatıldı, sadece kadın kurumu da kapatılmadı bu kurumların hepsine erkekler atandı, kurumlar amaçları dışında kullanıldı.”

Kayyımın kadın özgürlükçü çizgiye karşı yapılmış ideolojik bir saldırı olduğunu söyleyen Tuncel, bu saldırılara karşı kadınlara mücadele çağrısı yaptı.

PİRHA/ MERSİN

EN SON EKLENENLER