Sesiz bir direnişin çığlığıdır Kerbela!

Alevilerin kutsal aylarından olan Muharrem Yas-ı Matem ayındayız. Peki nedir Kerbela? 680 yılında başlayıp günümüze kadar gelmiş mazlumun hak arayışı, zalime boyun eğmeyişidir. Kalû beladan beri tarafını her daim haktan ve mazlumdan yana sergilemiştir Aleviler. Hz. Muhammed Mustafa’nın torunu Hz. Hüseyin ve akrabalarının aralarında bulunduğu 72 kişinin Kerbela Çölü’nde katledildiği, kadın ve çocukların esir alınıp develerin üzerinde “kadın bedeninin” Yezid ordusu tarafından teşhir edildiği ve kaderleriyle yalnız bırakıldıkları yerdir!

Zalime ve zulme boyun eğmedikleri hak mücadelesini, Muharrem ayında 12 gün Yas-ı Matem erkânıyla yaşamakta ve yaşatmaktadırlar. Aleviler, Ehlibeyt’e ve İmam Hüseyin’e, Kerbela’ya verdikleri ikrara sadakatle bağlı olan pirlerin ve uluların rehberliğinde “Dönen dönsün, biz dönmeyiz. Aslını inkâr eden haramzadedir” diyen Aleviler için Yas-ı Matem aynı zamanda barışın, dostluğun, kardeşliğin, paylaşmanın ve adaletin sembolüdür. Hz. Hüseyin nasıl Kerbela’da yalnız bırakıldıysa Aleviler de sessiz ve sedasız, gösterişsiz yaslarına devam etmektedirler.

Cümle canlarımızın Yas-ı Matemleri, niyetleri, oruçları ve hizmetleri Hak katında Pir İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri’nin aşkına kabul olsun. Sevginin, paylaşmanın sembolü olan aşure lokmalarımız Hak Muhammed Ali darında kabul olsun. Hakça ve insanca bir dünyada yaşama vesile olsun. Hak Mansur darından, kırkların kararından, on iki nur nazarından ayırmasın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazarın diğer makaleleri

Nasıl bir devlet?

Kayyum Normal Midir?