Alevi Festivali muhteşem bir şölenle sona erdi

İngiltere Alevi Kültür Merkezi’nin (İAKM) 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında düzenlediği ‘İkinci Alevi Festivali’ geçtiğimiz Pazar günü Hackney’de düzenlenen açık hava etkinliği ile sona erdi.

29 Mayıs’ta başlayan ve çeşitli etkinliklere sahne olan festivalin kapanış etkinliği dolayısıyla, Hackney Downs Park’ta muhteşem bir şölen düzenlendi.

Levenes Avukatlık firmasının ana sponsorluğunda gerçekleşen festivale ilgi beklenenin üzerindeydi. Avrupa’dan çok sayıda ülkenin Alevi Kültür Merkezi başkan ve üst düzey yetkililerinin yanısıra Türkiye’den yazarlar ve sanatçıların hazır bulunduğu festivalde konuşan İAKM ve Cemevi başkanı İsrafil Erbil, bu yıl ikincisi düzenlenen festivale destek veren herkese teşekkür etti.

Festivalin İngiltere’deki 7 farklı Alevi Kültür Merkezi’nin katkıları ile hazırladığını belirten Erbil, bu festivallerde özellikle genç ve çocukların Alevi felsefesinde öğrendiklerini sergileme fırsatı bulduklarını kaydetti. Cemevi olarak gençlere ve çocuklara daha iyi bir gelecek bırakmak için mücadele ettiklerini belirten Erbil, ‘Çocuklarımızın yozlaştırılmalarına, başkalaştırılmalarına asla izin vermeyeceğiz. Uyuşturucu batağının bu ülkede ne boyuta geldiğini çok iyi biliyoruz. Herşeyin farkındayız. Devletin ve kurumların görevlerini hatırlatacağız, ebeveynlerin görevlerini de hatırlatacağız. Bizler birbirimizi uyaralım ki çocuklarımız çok daha güzel yarınlar görsünler’ şeklinde konuştu.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker de konuşmasında, Alevilerin baskılardan, zulümlerden ve yoksulluktan dolayı yaşadıkları toprakları terketmek zorunda kaldıklarını belirterek, ‘Göç ettiğimiz Avrupa’da örgütlenerek biraraya gelebilmek gurur verici.’ dedi.

Alevilerin örgütlenerek her geçen gün güçlendiğini kaydeden Öker, İngiltere Cemevi yöneticilerini yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı kutladı.

Türkiye’deki Alevilerin de Avrupa’daki Aleviler gibi özgür olmaları için mücadele ettiklerini kaydeden Öker sözlerine şöyle devam etti:

‘Yaklaşık 1 ay sonra Sivas şehitlerimizi anmak için Madımak Oteli önünde toplanacağız. Bugün burada demokratik koşullardan yararlanırken Türkiye’deki iktidar zihniyeti, Madımak Oteli önünde yapacağımız anma törenine izin vermiyor. Ama her ne olursa olsun o gün Madımak’ın önünde olacağız ve şehitlerimize sahip çıkacağız.’ Öker konuşmasında, Sivas katliamına çanak tutan zihniyetin bugün Madımak Oteli’nin önüne karanfil konulmasına dahi izin vermediğinin de altını çizdi.

Alevilik derslerinin Avrupa’da okullarda okutulmasının önemine de değinen Öker, ‘Avrupa’da emin adımlarla ilerliyoruz. Kazanımlarımız devam edecek’ şeklinde konuştu.

Açılışta söz alan diğer Alevi dernekleri başkanları ve temsilcileri de İngiltere’nin diğer bölgelerinde açılan Alevi Kültür Merkezleri hakkında bilgiler vererek Alevilik felsefesi ve inancını yeni nesillere aktarmanın önemine değindiler.

Konuşmaların ardından çocuk ve gençlerin semah gösterileri beğeniyle izlendi. Festival, Pınar Sağ, Emrah Mahsuni, Oğuz Aksaç, Mikail Arslan, Niyazi Koyuncu ve Paula Darwish gibi sanatçıların seslendirdiği birbirinden güzel ezgilerle unutulmaz görüntülere sahne oldu.

Festival alanına kurulan büyük çadırda, aralarında Ece Temelkuran’ın da bulunduğu yazarlar, katılımcıların son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladılar.

EN SON EKLENENLER