HDK Heyeti, Çorum Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfını Ziyaret Etti

hdk
Karadeniz gezisine Çorum’da başlayan HDK heyeti valilikten sonra Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nı ziyaret etti. HDP Eşbaşkanı Fatma Gök, “Türkiye’yi kucaklayan seyahatlere” Antakya ve Urfa’dan başladıklarını hatırlatarak, herkesin eşit yurttaş olarak yaşadığı bir coğrafya yaratmak için harcanan emeğe ortak oldukları için mutlu olduklarını söyledi.
HDK’nin Karadeniz turu başladı

Kürt sorununda demokratik çözüm ve örgütlenme çalışmaları kapsamında Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Karadeniz’de başlattığı bir haftalık turun ilk toplantısı Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı’nda gerçekleştirildi. Karadeniz’in ilk toplantısını Alevi dergahında gerçekleştirdiklerini belirten Levent Tüzel, yapacakları gezilerin amacının Türkiye halklarının barışına, kardeşliğine, eşit hak kazanımına ve demokrasisine katkı sunmak olduğunu ifade etti.

Fatma Gök ise, Türkiye’nin farklı yerlerine geziler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Sizlerle, başka bir Türkiye özlemi, demokratik, özgürce yaşayabileceğimiz, çocuklarımızı özgür yetiştirebileceğimiz ve anadillerinde özgürce konuşmasını sağlayabileceğimiz, emeğin özgürleşeceği bir coğrafya için mücadele sergilemekteyiz” dedi.

Karadeniz turunun amacının Türkiye’de yaşanan demokrasi sorununun çözümü ve halklarla bir araya gelip bu konuları tartışmak olduğunu kaydeden Sebahat Tuncel ise, “Türkiye’nin temel iki sorunu vardır. Birincisi halkların inanç sorunu. İnanç konusunda en çok Alevi yurttaşlarımız mağdur ediliyor. Bu demokrasi ayıbıdır. Müslümanların da başörtü sorunu var. Devlet her inanca eşit şekilde davranmalıdır” dedi. Başbakan’ın PKK Lideri Öcalan ile yürütülen görüşmeleri “çözüm süreci” süreci olarak adlandırdığını hatırlatan Tuncel, “Bizler de çözüm istiyoruz. Ve bu çözüm için Karadeniz halkının ne düşündüğünü öğrenmek istiyoruz.” diye konuştu.

‘Çoğulcu yönetim istiyoruz’

Ezilen halkların derdinden ezilenlerin anladığını dile getiren Ertuğrul Kürkçü de, “Çorum’da iyi bir şekilde karşılandık. Halkımızı dinlemek ve mesajlarımızı iletmek istiyoruz. Türkiye’de ne 1930 model bir yönetimi, ne de tek parti diktatörlüğünü istiyoruz. Herkesin söz sahibi olacağı çoğulcu bir yönetim istiyoruz” dedi. HDK’nin herhangi bir kavrama ya da inanca değil, herkese açık olan bir proje olduğunu aktaran Kürkçü, “HDK herkesin evidir. Kendimizi Karadeniz halkından hissediyoruz. Karadeniz halkını, onlara en çok emeği geçen devrimcilerin sayesinde biliyoruz. Devrimcilerin adı Karadeniz’le anılıyor. Mecbur değiliz. İki tek parti modeli istemiyoruz. Biz özgürlükçü bir modeli yeniden tartışacağız” diye konuştu.

Alevi dedesi Nurettin Aksoy ise, Çorum’da HDK’ye toplantı için salon verilmediğini hatırlatarak, “Bu nedenle bize başvurdular. Ve vekillerimizi burada ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu gezinin ülkemizin huzuruna ve özgürlüğüne katkı sağlayacağını umut ediyorum” dedi.

EN SON EKLENENLER