Alevilerin kaygısı

ali_kenanoglu22 Nisan Pazartesi akşamı Okmeydanı Cemevinde (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Şubesi) 12 Mayısta Ankara’da yapılacak Alevi Kurultayı hazırlık toplantısındaydık. Toplantıya Alevi Kurumları ile Alevilerin çoğunluğunu oluşturduğu il-ilçe ve köy dernekleri katıldılar.

Toplantıda Alevi Kurultayı gündemini oluşturacak “Çözüm ve Anayasa süreci”ne ilişkin görüşler dile getirildi. Çözüm sürecine nasıl baktıklarını, kaygılarını, endişelerini paylaştılar.

Toplantıda Alevi temsilciler şu noktalara dikkat çektiler:
Alevilerin Birliği; Birçok konuşmacı Alevi kurum kuruluşlarının ortak tavır sergilemesi gerektiğinin önemini dile getirdi. Yapılacak yeni Anayasa sürecinde lehte veya aleyhte nasıl bir tavır sergilenecekse bunun ortaklaşa oluşturulup o şekilde davranılması gerektiği vurgulandı. Kürtlerin mücadelesinden ve gelinen aşamadan övgüyle bahsedildi. Alevilerinde birlik içinde mücadele yürütmesi gerekliliğine önemle vurgu yapıldı.

Barışa Destek; Toplantıya katılan hemen hemen tüm katılımcılar oluşacak bir barışı desteklediklerini, silahların susup, Türkiye’nin normalleşmesinin önemine vurgu yaptılar. Otuz yıldır yürütülen savaşın sona ermesi ile birlikte Alevilerin taleplerinin gündeme taşınması, ekonomik olarak rahatlamanın ve ülkede huzurun sağlanmasının mümkün olacağı bu nedenle de Barışın karşısında olmanın mümkün olmayacağına vurgu yapıldı.

Ülke Bütünlüğü; Toplantıya katılan temsilciler bu sürecin barışla sonuçlanmasına dikkat çekerken, sürecin sonucunda ülke bütünlüğünün korunmasına da dikkat çektiler. Emperyalist ülkelerin Arap ülkelerinde yarattığı kaosun bir benzerinin ülkemizde yaşanmaması gerektiği ve bu nedenle de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Demokratik Anayasa; Toplantıda konuşan temsilciler, ülkenin önümüzdeki dönemini belirleyecek olan Anayasanın demokratik bir anayasa olması halinde Alevilerin ve diğer hak ihlaline uğrayan kesimlerin de sorunlarının çözümünü sağlayacağı belirtildi. Erzincan Refahiye Yeşilyurt Köyünden katılan temsilci, “Anayasaya en temel haklar yazılırsa Alevi sorunu da çözülür, Alevilere ayrıyeten yer verilmesine bile gerek kalmaz” diye durumu özetledi.

AK Partiye Güvensizlik; Toplantıya katılanların ve görüş bildirenlerin istisnasız tamamı Ak Partiye güvenmediklerini, bu sürecin sonucunda Kürtlerin de aldatılma ihtimalinin yüksek olduğunu, şu ana kadar yapılan işler gerek Kürtler gerekse de Aleviler açısından değerlendirildiğinde varılan sonucun da dikkate alındığında Ak Partiye güvenmenin hayal kırıklığına neden olacağı vurgulandı. Çözüm sürecinin de Anayasanın da sadece AK Partinin inisiyatifi ile yürütülmesi halinde ne barışın ne de demokratik bir Anayasanın olmasının da hemen hemen imkansız olduğunun altı çizildi.

Toplantıda, 12 Mayısta Ankara’da Anatolia Kültür Merkezinde yapılacak toplantıya geniş katılım sağlanması, Alevilerin geniş temsiliyetini kapsayan bir kurultay olması ve bu kurultayda bölgelerde oluşan görüşlere göre bir sonuç bildirgesi yayınlanması, böylece de Alevilerin Anayasa ve çözüm sürecine ilişkin tavırlarının ne olduğunun ortaya konması görüşü benimsendi.

evrensel

EN SON EKLENENLER