Kobanê’ye destek için Suruç’a gidenlere polis engeli

aleviler_kobaniKobanê direnişine destek vermek amacıyla İstanbul’dan Suruç’a gitmek isteyenler bir çok ilçede engellenirken, birçok kentte de Rojava için yardımlar toplanıyor.

İSTANBUL

Kobanê direnişine destek vermek amacıyla İstanbul’dan Suruç’a gitmek isteyen HDP ve HDK’liler birçok ilçede engelleniyor. İlçelerde araçların toplanacağı noktalarda polis tarafından yoğun önlemler alınırken Esenler, Küçükçekmece, Avcılar ve Çekmeköy’de otobüsler polis tarafından bağlandı. Esenler’de polis engellemesi oturma eylemi ile protesto ediliyor.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP Genel Başkanı, EMEP, SDP, ESP ve SYKP, HDP ve DBP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin eski Salı Pazarı’nda toplanarak Suruç’a gitmek üzere bekleyen otobüslerin bulunduğu alana yürümek istemesi polis tarafından engellendi. Engelleme HDP ve DBP’li yöneticilerin polislerle görüşmelerinin ardından kalktı.

kobanye-destek-icin-suruca-gidenlere-polis-engeliSuruç’a gidecek otobüslerin bulunduğu alana geçenlere hitaben bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Bu yolculuk Kobanê’yi sahiplenme yolculuğudur. Haramilerin saltanat kuramayacağı aksini ilan etmenin yolculuğudur bu. Vahşiliğin, barbarlığın Ortadoğu ve dünyada galip gelemeyeceğine olan inancımızı bu noktada gösterdiğimiz iradenin yolculuğudur bu” dedi. Kobanê ile dayanışmayı bütün dünya kamuoyunun görmesi gerektiğini ifade eden Yüksekdağ, ancak bunun hala sağlanamadığını söyledi. Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğini ifade eden Yüksekdağ, bu çetelere karşı mücadele edenlerin ise Türkiye tarafından önlerinin kesildiğini söyledi. Yüksekdağ polisin kendilerini engellemesine ilişkin ise “Çetelerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı alanlarda çetelere karşı mücadele edenler devlet güçleri tarafından engelleniyor. Devlet Suruç’a gitmek isteyenlerin otobüslerinin önü kesti. Ezilmişlerin ve halkımızın direnişi engellenemeyecektir. Bu bizim kimseye sormadan kullanacağımız en meşru hakkımızdır” dedi.

Basın açıklamasının ardından onlarca kişi İstanbul’da kalan yurttaşlarla vedalaşarak otobüslere bindi. Ardından HDP’lilerin otobüsü İstanbul’un diğer ilçelerinden gelecek 35 otobüsle buluşmak üzere Kurtköy’e doğru hareket etti.

Öte yandan Beyoğlu Dolapdere Caddesi üzerinde Suruç’a gitmek üzere otobüslerine binmek isteyen yurttaşlar da polis tarafından engellendi. Sivil polisler, yola çıkmak üzere araçlara yönelen kitleyi engelledi. Araçların “muayene” işleminin yapılmadığını gerekçe gösteren polisler, araçları bağladı. Duruma tepki gösteren kitle, burada bir süre oturduktan sonra, ” Rojava faşizme mezar olacak”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP ” sloganları atarak DBP İstanbul il binasına doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin DBP İstanbul il binası önündeki bekleyişleri sürüyor. Şirinevler’de otobüslerine binerek Suruç’a doğru yola çıkmak isteyen yurttaşlar da polis tarafından “Urfa valiliğinin kararı var kente girişler yasak o yüzden yola çıkmanıza izin vermeyiz” denilerek engellendi.

ALEVİLER DE ENGELLENDİ

Levh-i Kalem Alevi Fikir Topluluğu ve Alevi Bektaşi Federasyonu‘nun çağrısıyla Kobanê sınırına doğru yola çıkan heyeti taşıyan araç da, Kadıköy’de polisin engellemesiyle karşılaştı. Alevilerden oluşan heyet, polisin herhangi bir gerekçe göstermeksizin aracın Kadıköy’den çıkışını engellediğini belirtti. Heyet, polisin tüm engellemelerine karşın Kobanê sınırına doğru yola çıkmak için sonuna kadar bekleyeceklerini de kaydetti.

DİYARBAKIR

Kobanê’de direnen YPG ve YPJ’nin direnişini büyütmek için Diyarbakır’dan sınıra doğru yola çıkan yurttaşlar, kent çıkışında polislerce durdurulup GBT kontrolünden geçirildikten sonra yola devam etti. Sabah saatlerinde DBP il ve ilçe örgütlerinin önünden kalan araçlarla Kobanê’ye doğru yola çıkan yurttaşların içinde bulunduğu araçların önü, toplanma merkezi olan kent çıkışındaki Ava Petrol yakınında durdurularak yurttaşlar tek tek kimlik kontrolünden geçirilmişti. Zırhlı araçlar eşliğinde yol üzerinde kurulan kontrol noktasında durdurduğu araçlar da arama yapan polisler, Siirt’den gelen ve içlerinde Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yer aldığı iki aracın evrakları eksik olduğu gerekçesiyle bağladı. Bunun üzerine bu araçlarda bulunanlar Diyarbakır’dan kalkan diğer araçlara binerek yollarına öyle devam etmek zorunda kaldı.

VAN

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Rojava ile Dayanışma Koordinasyonu tarafından Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Pazarbaşı Un, Yem ve Gıda ve Beslen Ekmek Fabrikası sahibi Halil Pazarbaşı tarafından Rojava’ya bir TIR un gönderildi. Komisyona 500 torba unu teslim eden Pazarbaşı, dayanışmaya ihtiyaç duyuldukça kendilerinin de buna katkı sunacaklarını ve herkesin bu duyarlılığa sahip olması gerektiğini söyledi. Rojava Yardım Koordinasyonu üyesi Cevdet Altındağ ise Van halkı tarafından yapılan yardımların koordinasyona ulaştırılması gerektiğini, bunun dışında da yardımların kimseye teslim edilmemesini istedi.

BİTLİS

Bitlis’te, HDP ve DBP’nin Rojava ve Şengal için başlattığı kampanya çerçevesinde toplanan bir kamyon gıda bölgeye gönderildi. Kuru gıdadan oluşan yardımları kamyona yükleyen DBP’li yöneticiler adına konuşan Rauf Akbulut, kampanyanın devam edeceğini belirterek, duyarlılık çağrısında bulundu.

MUŞ

Muş’un Varto ilçesinde DBP ve HDP öncülüğünde IŞİD’in zulmünden kaçan Êzidîler ile ambargo altındaki Rojava halkına destek olmak için başlattığı dayanışma kampanyası sürerken, Kovék (Oğlakçı) köyünde yaşayan yurttaşlar, aralarında topladıkları 2 bin TL ile 68 battaniye satın alarak ilgili merkezine getirerek teslim etti.

DERSİM 

Rojava’nın Kabanê Kantonu’na dönük IŞİD’in saldırılarına karşı Kobanê halkıyla dayanışmak amacıyla Suruç’a doğru yola çıktı. DBP Dersim il binası önünde bir araya gelen ve aralarında Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul’un da bulunduğu yurttaşlar buradan araçlara binerek yola çıktı.

Öte yandan Dersim’de Eğitim Sen Kadın Komisyonu, IŞİD’in Rojava’nın Kobanê Kantonu’na karşı yaptığı saldırılarına ilişkin KESK binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Dersim Eğitim Sen Kadın Temsilcisi Meral Uç, IŞİD’in Kobanê halkına yönelik ciddi saldırılar gerçekleştirdiğini belirterek, Dersim Belediyesi ile ortak olarak Kobanê halkı için 1 haftalık yardım kampanyası başlattıklarını dile getirdi. Êzidî halkı ile bir arada olmak, acılarını paylaşmanın kendileri için önemli olduğunu söyleyen Uç, Dersim halkı olarak bu süreçte sessiz kalmayacaklarının altını çizdi. Uç, başlatılan kampanyaya tüm Dersim halkının destek vermesini gerektiğini belirterek, kampanya kapsamında ihtiyaçlar için Dersimli yurttaşları duyarlı olmaya çağırdı. (DİHA)

EN SON EKLENENLER