Aleviler Kobani için sokağa çıkıyor

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Demokratik Alevi Federasyonu Kobani’de yaşananları protesto etmek için sokağa çıkacak.

AABK, FEDA ve otuz dört kurum, IŞID’in saldırıları karşısında Kobani direnişini desteklemek, uluslararası güçleri kamuoyunu duyarlı kılmak amacıyla 11 Ekim tarihinde Cumartesi günü Almanya’nın Düsseldorf kentinde miting yapacak.

AABK tarafından yapılan yazılı açıkamada, IŞİD militanlarınca kitlesel katliamın dünya kamuoyunun gözüönünde gerçekleştirildiği, İŞİD’in yıllardan beri Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklendiği ifade edildi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İŞİD’in yardımıyla Rojava Kürt otonom bölgesi düşürülmek istenmektedir. Burada iki yüzlü bir oyun oynanmaktadır. Bilinen bir gerçek var ki, o da Türkiye’nin Almanya’dan silah satın aldığı. Eğer Türkiye İŞİD’e silah sevkiyatı yapıyorsa bu bir Alman silahı da olabilir. Alman hükümeti bu nedenle Türkiye ve diğer ülkeler gibi büyük bir sorumluluk taşımaktadır.”

Düsseldorf’taki eylemin çağrıcısı 34 kurum ise şunlar: Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa Ermeni Konseyi, Avrupa Süryaniler Birliği, Almanya Êzîdî Dernekleri Federasyonu (FKÊ), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Kürdistan Komünist Partisi, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Yaşanacak Dünya, Devrimci Proletarya, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHK), Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi, Nor Zartonk Ermeni İnisiyatifi, Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu (FCÎK), Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Ciwanên Azad, Avrupa Koçgirililer Birliği, Dêrsim Yeniden İnşa Cemiyeti, Dêrsim Soykırım Karşıtları Derneği, Avrupa Karakoçanlılar İnisiyatifi, Avrupa Kürecikliler İnisiyatifi, Avrupa Maraş Girişimi, Avrupa Karerliler Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi, Asur Kültür Merkezi, Kürdistan İslam Birliği Derneği, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Kurdische Gemeinde Deutschland e.V., Êzîdî Akademisyenler Topluluğu (GEA), Birleşmiş Milletler İçin Kürt Cemiyeti (UNA-KURD), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM).

Mitingin 11 Ekim tarihinde Düsseldorf kentinde, saat 12:00’de, DGB Alman Sendikalar Birliği binası önünde, Friedrich-Ebertstr.’de gerçekleştirileceği bildirildi.

EN SON EKLENENLER