Diyarbakır Cemevi’nde matem orucu

Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cemevi matem orucu açma yemeği verdi. Pir Sultan Abdal Cemevi Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, “Yezid’in zulmüne karşı Hüseyin’in ruhunu yaşatmak lazım.” dedi.

Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cemevi’ndeki matem orucu açma yemeğine Pir Hasan Kılavuz dede, bölgedeki Alevi dedeleri, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile çok sayıda Alevi katıldı.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman yaptığı konuşmada, Yezid zulmünün IŞİD çeteleri ile devam ettiğini belirterek, “Yezid’in zulmüne karşı Hüseyin’in ruhunu yaşatmak lazım. Hüseyin’in ruhu direniştir, onurdur, şereftir, halkların kardeşliğidir” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ise, “Yezitler, zalimler, çeteler halen kendi soylarını sürdürecek baskılar uyguluyorlar” dedi. Belediye olarak şehirde yaşayan her insana eşit yaklaşmaya devam edeceklerini ifade eden Anlı, “Her insanımızın inancını özgürce yaşayabilmesi için elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız. Bir cemevine yasa ile ibadethane statüsünün verilip verilmemesiyle ilgili olmayacağız. Halk burada toplanıyorsa, sohbetini, ibadetini burada yapıyorsa bizim için bu tüm yasaların üzerindedir.” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER