Dedelere maaş verme, hocaların maaşını kes!

OZAN EMEKÇİ

Aşure dolayısıyla hükümet yeniden bir ‘Alevi açılımı’nı daha yüksek bir tonla dillendirmeye başladı. Bununla beraber bir kısım Alevi dedelerinin de ağzı sulandı. Maaş alacaklar! Alıp alamayacakları bir kenera bırakalım ama AKP Hükümeti’ne soralım: Laik devletlerde müslümanlar diğer inanç mensuplarını baskı altında tutar mı? Laik bir devlette camilerin ve diğer islami mekan ve personelin giderlerini devlet karşılar mı? Daha onlarca örnek verilebilir, ancak bilinmesi gereken Türk devletinin müslümanlara inanmadığı ve güvenmediğidir.

”Herkes camisini kendisi yapmalıdır, caminin elektrik, su ve imam, hoca, müftü ve diğer giderlerini o camide ibaadet edenler ödesin” derse, camilerin boş kalacağından korkuyor. Onun için müslüman olmayan diğer inanç mensuplarından topladığı vergilerle, sadece müslümanlığın sünni mezhebine dahil olanları finansa ediyor. Hükümet yanılıyor. Örnek verirsek; Koçgiri, Dêrsim, Maraş, Çorum ve Madımak’ta kelle kesip insanların başlarına yıkanlar, gebe kadınların karınlarını oyanlar, çocukları diri diri yakanlar, ‘Allahu Ekber‘ diyerek cinayet işleyenler. Êzîdî kadınlarını ve kız çocuklarını pazarlarda satanlar, para bulmakta zorlanmazlar.

Bu zevatlar, sadece camileri değil, cumhurbaşkanından başlayarak tüm devleti de finanse ederler. Kuşkunuz olmasın. Bundan dolayı Alevi dedelerine maaş vermek yerine imamlara, hocalarına maaş vermeyi kesin. Kesin ki müslümanların kendi dini giderlerini karşılayacak kadar Allah’a ve peygambere olan inançlarını ispat edebilsinler. Kesin ki maaş almak arzusu ile yanıp tutuşan bir kısım ‘Alevi dedesi‘ geçinen yalakalar kirli karekterleri ile baş başa kalsın!

Devletten maaş alan ‘dede’, dede olmaktan çıkar. (Aynen imamların, hocaların devlet memuru olması gibi.) Böylelerine Aleviler itibar etmez. Maaşı alan dede, hoca olur. Diyanetin borazanı olur, imamlaşır, insanlıktan çıkar. Sayın hükümet yetkilileri; yüzbinlerce sünni din adamına karşılık 5-10 dedeye maaş bağlamakla eşitlik olmaz. Eşitlik, dini mekana ve çalışanlarına maaş ödemekle değil, hiç birine kuruş vermemekle sağlanır. Var mısın bu eşitliğe?

EN SON EKLENENLER