“Dersim’den Kobanê’ye kız kardeşlik köprüsü”

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Kobani’den göç edenler için iki hafta sürecek bir yardım kampanyası başlattı. Yapılan açıklamada, “Kadınlar olarak kız kardeşlerimizin mücadelesi için kurduğumuz köprüde el ele tutuşalım diyoruz. Dersimli tüm kız kardeşlerimizi bu soğuk kış gününde bu dayanışmanın bir parçası olmaya çağırıyoruz.” Denildi.

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneğince yapılan açıklamada, Dersimlilerin savaşın başından beri Kobanililere maddi manevi her türlü desteği sunmak üzere çalışma yürüttüğü belirtildi. Açıklamada, “Ortadoğu’da kız kardeşlerimiz vahşi bir tabloya karşı direniyor, hayatı yeniden kurmaya çalışıyor. Sınırın ötesinde diye düşündüğümüz kadınlar bizim kız kardeşlerimiz. Elbette kız kardeşlik sadece bir kan bağı değildir. Kız kardeşlik birbirinin derdine ortak olmaktır; kız kardeşlik birbirinin acısını acısı yapmaktır. Kobani’de savaşan kız kardeşimizin, “Neden savaşıyorsun?” sorusuna cevabı, hepimiz için verilmiş bir cevaptır: ‘Çünkü IŞİD kazanırsa en çok kadınlar kaybeder.’ ” Denildi.

 

Toplantıda, bebek maması, çocuk bezi, ilaç, gıda, hijyen malzemeleri, yorgan, battaniye ve kışlık kıyafetlerin acil ihtiyaç listesinde bulunduğu belirtilerek, yardım kampanyasına destek çağrısında bulunuldu.

EN SON EKLENENLER