Aleviler seçimlerin neresinde olmalı!

ALİ ÖZCAN – ABF Genel Başkan Yardımcısı

İmam Huseyin’den bu yana Aleviler atalarin yolunda gitmek istediler. iktidarlara talip olmadilar fakat iktidardakiler yolumuzu inanincimizi yasamayi bile bize cok gorduler, Kerbeladan bu yana katliamlarin ardi arkasi kesilmedi. iktidarda olan yonetimler hep bir şeyleri bahane ederek Alevileri katletiler. Yaklasik son yuz yilda Aleviler onlarca katliam yasadi. Kurtuluş savaşın temelleri anadoluda atildi, Aydinlanma adina Osmanliya karsi yola cikanlara ilk kucak acanlar ve ev sahipligi yapanlar Anedolu Alevileridir.

Aleviler yazili tarihlerinden bu yana bulunduklari alanlarda siyasi iktidara talip olmadiklarindan dolayi geniş bir örgütlenmesi soz konusu olmamistir. Dolaysiyla hep birilerinin arka bahcesi olmuslar. biz Alevilerin öncelikli gorevleri asimile edilmeye calisilan yolumuzun ve inancimizin gunluk yasamimizda yer almasini saglamak ve gelecegimiz olan cocuklarimiza iyi bir miras birakmaktir. Şunuda iyi biliyoruzki gunluk yasamimizi etkileyen ve Üzerimizde oynanan o kadar cok oyun varki bunlari boşa cikarmak ve kendi öz gucumuzu oluşturmak zorundayiz. Aleviler bir çok alanda örgütlülüğünü saglamalidir. Nufusumuz 20 bilyon civarinda bir çok siyasi kurum bu gucu kullanmak istiyor tipki yillardir oylarimizin bize soy kirimlarla, katliamlarla ve asimilasyonla geri döndüğü gibi. bunun onune gecmeliyiz.

Hepinizin bildigi gibi Aleviler kurumlaşmaya basladiklarinda citti sorunlar yaşadılar, teke ve zaviyeler yasası kurumlaşmamız önünde citti sorunlar yarati ve hala sorundur. Dolaysiyla örgütlülüğümüz oldukca daginiktir. Bir araya gelmekten zorluk yaşıyoruz, daginik olmamiz sistemin işine geliyor böl parcala anlayisi yaşam buluyor. Bu örgütlenmeye yurt dişındaki örgütlerimizde eklersek işimiz bir hayli zorlaşıyor, ondandir bu birlik çalışmasında sancili bir dönem yaşıyoruz. Her alandaki örgütlerimiz cesitli eksikler ve zaflar yasadilar, şimdi bunlari onarmak hepimizin belini bukuyor. Eksiklerimizi ve zaflarimizi onaralim, bir birimize karşı yikici ve yipratici davranmaktan ziyade yapici ve onarici davranarak guc birgi yapalimki her alanda söz sahibi olalim kimsenin arka bahcesi olmayalim.

Önümüzde bir genel secim var her kesim secime odaklanmiş, dolaysiyla Alevilerde ilgi alaninda ilkler arsindadir. kendi aramizda didişerek bu gucu dagitmak yerine, kendi lehimize cevirebiliriz. Kimseye alet olmadan mecliste Alevilerin hak mudafasina yapacak canlarimiza ihtiyacimiz yokmu? peki bunun icin ne yapmaliyiz? En küçük kurumlarimiz bile cok kiymetlidir dolaysiyla gerek yurt ici gerekse yurt disindaki kurumlarimiz olmasa olmazlarimizdir. bu gereksiz ic tartismalar bizi yipratiyor ve daginik durmamiza sebep oluyor. Bu gereksiz tartismalarda uzak duralim enerjimizi birlikte hareket etme konusunda hatcayalim. mevcut eksiklerimizi, zaflarimizi ve yanlislarimizida onarmak buynumuzun borcudur. Tun canlarimiz yanlislari eşeleyerek parcalanmak yerine onarmayi ve nasil bir arada durulur konusunda düşünmeli ve birbirimizin gucune nasil guc katacagimiz konusunda düşünmeliyiz. Önümüzdeki secimlerin saginda, solunda, arkasinda degil bizzat yerimizi almaliyiz alanımızın başkaların kullanmasina musade etmemeliyiz; kendi alanimizi alehimize degil lehimize cevirmeliyiz. Bunu tabiki kurum yoneticilerizle degil ama temsilcilerimizle yapabiliriz.

EN SON EKLENENLER