Cizre’de vahşice katledilen 115 kişiden sadece 10’nun kimliği tespit edildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 3 ayrı bodrumda vahşice katledilen 115 cenazeden şimdiye kadar sadece 10’u aileleri tarafından teşhis edilebildi.  Cizre ilçesinde günlerce top atışları ve ağır silahlarla saldırı altına alınan Sur ve Cudi mahallelerinden çıkarılan, çoğu yakılmış haldeki cenazelerden Silopi, Antep, Urfa ve Mardin’e götürülen, vücut bütünlükleri bulunmayan veya yakılan cenazelerin teşhisi için yapılan DNA işlemleri devam ediyor. Şırnak’ın Silopi ilçesi ile Mardin, Urfa ve Antep’e sevk edilen cenazelerin teşhisi yapılamadığından DNA incelemesi için ailelerden örnekler alındı.

Katledilenler tespit edilmeyecek durumda

28 cenazenin bulunduğu Urfa’da, şu ana kadar Sultan Irmak, Fehmi Dinç ve Mesut Arsin’in cenazeleri otopsi işlemlerinin ardından aileleri tarafından teşhis edilerek alınabildi. Otopsi işlemleri tamamlanan diğer 25 cenazeden 6’sı Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde, 13’ü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 6’sı ise Siverek İlçe Devlet Hastanesi morgunda bekletiliyor.

12718350_211470355871254_4747398985087756214_nAntep’e götürülen 20 cenazeden ise sadece 4’ü teşhis edilebilecek halde. Geri kalan 16 cenaze ise vahşice yakıldığı için tanınmayacak durumda. Yine Cizre’deki vahşet bodrumlarından çıkarılarak Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’nda kurulan geçici Adli Tıp Kurumu’na (ATK) getirilen cenaze sayısı ise 50. Bu cenazelerden Abdulselam Turgut ile Murat Kazıcı’nın kimlikleri tespit edildikten sonra aileleri tarafından alındı. 48 kişiye ait cenazenin ise çoğu vücut bütünlüğü olmadığı veya yakıldıkları için teşhis edilemedi.

Yine Mardin Devlet Hastanesi’nde bekletilen 17 cenazeden Ekrem Sevilgen, Tajdin Merse, Mehmet Dalmış, Serdar Özbek ve Mehmet Benzer’in cenazeleri aileleri tarafından teşhis edilerek alındı.

Cizre’de iki ayı aşkın bir süre devam eden sıkıyönetim saldırılarında vahşet bodrumlarından çıkarılan 115 cenazeden önce de 84 kişi devlet tarafından katledilmişti.

EN SON EKLENENLER