Maraş Alevi’sizleştirilmek isteniyor

Maraş’ta yapılmak istenen mülteci kampına AABF başkanı Hüseyin Mat’tan açıklama geldi. Mat, “1978’de Maraş merkezi Alevilerden boşaltıldı, şimdi ise Maraş ilçe, köy ve mezarları boşaltılıyor. Bu bir devlet projesidir.” Dedi.

Günlerce Maraş’ta yapılması planlanan mülteci kampı tartışmaları sürerken tepkiler de gelmeye devam ediyor. AABF Başkanı Hüseyin Mat yaptığı açıklamada oldukça sert sözler sarf etti. Mat, açıklamasında şunları dile getirdi:

“1978 Maraş katliamında yarıda bırakılan operasyon, 2016’da Erdoğan ve AKP kökünden hallediliyor.Daha dün devlet eliyle, desteğiyle 1978 Maraş katliamı hafızalarda tazeliğini korurken, bugün Alevileri kendilerine baş düşman ilan eden İŞID barbarlarına imkan sağlayacak yeni metotları uygulamaya başladılar.

İŞID barbar çeteleri mahsum Suriye Halkı alet edilerek, yardım yalanı ile iç içe, bir arada Alevi köylülerinin yerleşim alanlarına yerleştiriliyor. Çok tehlikeli bir süreç tetikleniyor.

1978’de Maraş merkezi Alevilerden boşaltıldı, şimdi ise Maraş ilçe, köy ve mezarları boşaltılıyor. Bu bir devlet projesidir. Alevilerin bir arada yaşadığı, yoğun yaşam alanlarına yönelik bir hamledir.

Bu operasyona herkes dur demelidir. Alevisi, Sunnisi, Türkü, Kürdü herkes. Yoksa yeni Maraşlar, Sivaslar kapıda.”

EN SON EKLENENLER