Maraş’ta Eğitim Sen’li 5 öğretmen sürgün edildi

Maraş’ta Eğitim Sen’li 5 öğretmen çeşitli illere sürgün edildi. Bakanlığın keyfi uygulamasına karşı öğretmenler yürütmenin durdurulması için yargıya gidecekler

Maraş’ın Nurhak ve Afşin ilçelerinde Eğitim Sen üyesi 5 öğretmen çeşitli illere sürgün edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın keyfi uygulama ile sürgün ettiği Eğitim-Sen üyeleri yürütmenin durdurulması için yargıya gideceklerini belirtti.

ETHA’nın haberine göre; Eğitim Sen Maraş Şube yöneticisi Abdurahman Ebu Hamza Çelik Kütahya’ya, Eğitim Sen Nurhak Temsilcisi Hülya Yalçın Orak ile İHD Maraş Şube yöneticisi ve Eğitim Sen üyesi Ali Orak Çankırı’ya, Eğitim Sen Nurhak yöneticileri Mesut Bakır ve Çilem Sakine Bakır Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine sürgün edildi.

“Kadın ‘kardan’ da olsa ülkenin huzurunu bozar!”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sürgün gerekçesinde eğitim emekçilerinin Gezi, 1 Mayıs, Soma, Özgecan, Berkin Elvan, 8 Mart ve Nurhak’ta kardan kadın yapan ve daha sonra ceza alan öğretmen arkadaşlarına destek eylemi yapmaları gerekçe gösterildi.

Gümüşhane Kelkit’e sürgün edilen Eğitim Sen Nurhak ilçe yöneticisi ve Nurhak Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Çilem Sakine Bakır’ın okul bahçesinde öğrencilerin yaptığı “Kardan kadın” ile fotoğraf çektirmesi gerekçe olarak gösterilerek, “Okulun ve ülkenin huzurunu bozduğu” belirtildi.

‘Tamamen siyasi bir karar’

Sürgün edilen eğitim emekçilerinin Nurhak’ta yaşıyor olması ve Eğitim Sen’li olmasına dikkat çeken İHD Maraş Şube yöneticisi ve Eğitim Sen üyesi Ali Orak, “Türkiye’deki birçok eyleme dava bile açılmamışken, açılan davalar da takipsizlik ve beraatle sonuçlanmış. Ama Nurhak’a özel bir yönelim var. Özellikle Nurhak’ta çalışan arkadaşlarımıza yönelik bir uygulama. Tamamen siyasi bir karar dedi.

Sürgünlerin Eğitim Sen’e yönelik özel bir uygulama olduğunu vurgulayan Orak, sürgünlerin durdurulması için yürütmeyi durdurma dahil olmak üzere tüm yasal yollara başvuracaklarını belirtti.

EN SON EKLENENLER