Almanya’nın ilk Kürt ve Alevi başkanı

Baden-Württemberg Eyaleti’nde parlamento başkanlığına seçilen Muhterem Aras, Almanya’da bu göreve gelen ilk Kürt ve Alevi oldu.

 

Baden-Württemberg Eyaleti’nde parlamento başkanlığına seçilen Muhterem Aras, Almanya’da bu göreve gelen ilk Kürd ve Alevi oldu. Aras aynı zamanda eyalette bu koltuğa oturan ilk kadın politikacı olma unvanını da elinde bulunduruyor. Eyaletin parlamento başkanlığına seçilen Aras’ın seçilmesiyle, Almanya’da aynı zamanda birçok ilke imza atıldı.

İlk Kürd, Alevi parlamento başkanı

Deutsche Welle’de yer alan habere göre, Muhterem Aras’ın eyalet parlamentosunun başkanlığına seçilmesiyle Baden-Württemberg’de birden fazla ilke imza atıldı. 50 yaşındaki politikacı, Almanya tarihinde bir eyaletin parlamento başkanlığına gelen ilk Kürd, Alevi isim oldu. Yeşiller Partisi’nden parlamentoya giren Aras aynı zamanda bu göreve gelen ilk kadın siyasetçi unvanını taşıyor ve Almanya’da bir eyaletin parlamento başkanlığını üstlenen ilk Yeşil politikacı. Partisinin mali politikalar sözcüsü olan Stuttgartlı vergi danışmanı Aras, eyalet seçimlerinde yüzde 42,4 ile en yüksek oyu alan isim olmuştu.

1966 Bingöl doğumlu Aras beş çocuklu Alevi bir Kürd ailenin kızı olarak 1978 yılında Almanya’ya gelmiş. İşçi çocuğu olan Aras, liseyi bitirdikten sonra üniversitede iktisadi bilimler okuyup, 1999 yılında da kendi vergi danışmanlığı bürosunu açmış.

“Uyumda başarı adına bir işaret”

İki çocuk annesi eyalet parlamentosu başkanlığına seçilişini “Baden-Württemberg’in sınırlarının da ötesine taşan, açık dünya görüşü, hoşgörü ve uyumda başarı adına bir işaret” olarak nitelendiriyor ve seçildikten sonra yaptığı konuşmada “Parlamentonun itibarının zedelenmemesi için, genel kurulda birbirimize saygılı ve adil davranmamıza çok dikkat edeceğim” ifadesini kullanıyordu.

Yeşiller’in “Oy Kraliçesi”

1992 yılında Yeşiller Partisi’ne giren Aras, siyasetin farklı kademelerinde hızlı bir kariyer yaptı. 2011 yılında ise yüzde 42,5 oy oranıyla eyalet parlamentosuna seçildi. Seçimlerde en yüksek oyu alan Yeşil politikacı olduğu için kendisine “Oy Kraliçesi” lakabı takıldı. Aras 2016 Martındaki seçimlerde de bu unvanını korumayı başardı.

“Siyaset tutkuyla yapılmalı”

Aras, başarısının sırrı sorulduğunda “Önemli olan, seçim kampanyaları arasındaki dönem” diyor. Çok yoğun bir şekilde seçim bölgesinde bulunduğunu ve bunu sadece seçim dönemleriyle sınırlamadığını vurgulayan Aras, siyasetin tutkuyla yapılması gerektiğini belirtiyor.

 

EN SON EKLENENLER