Britanya Alevi Federasyonu: Darbe İstemiyoruz, AKP Şeriatı İstemiyoruz!

Türkiye’nin Londra Konsolosluğu önünde, Alevi hedef alan saldırıları protesto eden Britanya Alevi Federasyonu “Darbe İstemiyoruz” dedi. AKP şeriatı da istemiyoruz denilen açıklamada, laik demokratik bir ülke istiyoruz dendi. İşte o açıklama;

Basına ve Kamuoyuna

Darbe İstemiyoruz! AKP Şeriatı İstemiyoruz!
Laik ve Demokratik Bir Ülke İstiyoruz!

15 Temmuz 2016 Gecesi yaşanan Darbe Girişimi, AKP tarafından fırsata çevrilmek isteniyor.

Bugüne kadar Türkiye’de uygulanan tüm askeri darbelerde en çok zarar gören kesimler, sosyalistler, emekçiler, Kürtler ve Aleviler olmasına rağmen AKP sürekli darbe mağduriyeti rolünü oynamıştır.

Diyanet işleri başta olmak üzere yıllardır ülkenin tüm kamu kurumlarına kendi propagandasını yaptıran AKP, 15 Temmuz gecesi tüm Camilerde Cihad çağrısında bulunmuştur. Sokağa çıkan AKP taraftarları Suriye’de cinayet işleyen IŞİD çetelerini aratmayan uygulamalarla asker, sivil demeden katliamlar yapmıştır. Yıllardır iktidar gücünü kullanarak Medya’yı kendi emrine alan AKP, 15 Temmuz gecesi sözde ‘muhalif’ Doğan medya gurubu dahil olmak üzere tüm basını AKP özel kanalları gibi kullanmıştır.

Erdoğan, daha önce sokağa çıkanları ‘hain’, ‘çapulcu’ ve ‘terörist’ ilan ederken 15 Temmuz gecesi tüm taraftarlarını sokağa çağırdı. Kendi iktidarı için hertürlü faşizmi uygulamaktan geri durmayan AKP daha gerici ve daha faşist bir döneme hazırlanıyor. İlk günden itibaren tüm yargı sistemini al aşağı etti ve kendi yargısını yani şeri düzenle yönenitelecek imamlardan ve diyanetten fetvalarla kararların alınacağı bir yargı sistemine hazırlanmaktadır.

Yargı ve güvenlik dahil tüm devlet sistemini AKP’nin memuru ve bekçisi haline getirmek için geren adımları gecikmeden atan AKP diktatörlüğü Ülkemizie darbe yapmıştır. Gerçek darbe 15 Temmuz akşamı girişimle değil 16 temmuz dan itibaren bunu fırsata çeviren AKP islami faşizmi tarafından yapılmıştır.

AKP yöneticileri, Türkiye’yi Işid anlayışı ile yönetmek istiyor. Bu anlayış başta Alevileri, laik ve eşitlikten yana olanları hedef almaya başlamıştır. Ülkemizi en kısa yoldan Suriye nin kaos haline çevirmek istemekteler.

Darbe girişimi yapanlar AKP’nin Şeriat özlemine katkı sunmuştur. AKP bu girişim aracılığı ile ‘Tekbir’ getiren gurupların kontrolünün kendisinde olduğunu ve istediği zaman halklar üzerinde baskı unsuru olarak bu gurupları kullanacağını göstermiştir.

Yıllardır din istismarlığından palazlanan AKP faşizmi, şimdi askeri darbe girişimini bahane göstererek herkesi kendi diktatörlüğüne mecbur ve biat etmeye hazırlanıyor.
Alevi Mahallelerine Yapılan Saldırıları Şiddetle Kınıyoruz!

15 Temmuz akşamı yapılan ve darbe girişimi olarak servis edilen bu kalkışma daha düne kadar aynı tabaktan beslenen Fettullahçılar tarafından yapıldığı iddia edilmesine rağmen, İslamcı sivil faşistler, AKP ve MHP gurupları, Alevi Mahallelerine giderek tehditlerde ve saldırılarda bulunmaktadır. Vali, Kaymakam, Polis ve asker nekadar yetkilivarsa bu çirkin saldırılara sessiz kalmayı tercih ediyorlar hatta söylemleri ile teşvik ediyorlar. Alevilere yapılan bu saldırılar karşısındaki sessizlik aslında sözde yaşanmış olan darbe girişimleri ya da danışıklı dövüş adına ne dersek diyelim sonuç olarak AKP faşizmine hizmet eden bu girişim bahane gösterilerek Alevileri, laik yaşam talep edenleri ve tüm aydınlıktan yana olanları bastırmak ve susturmak istemelerinin resmidir.

Malatya, Ankara, İstanbul, Antakya ve Maraş başta olmak üzere Alevilerin mahallelerine gelerek yapılan bu saldırı girişimlerini, hakaretleri, tehditleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Türkiye’de Aleviler ve tüm aydın çevrelere yapılmak istenen bu islamı faşist çete guruplarının baskıları karşısında gereken her mücadeleyi ortaya koyarak direneceğiz.

Aleviler Yalnız Değildir, Ne Askeri Darbe Ne de AKP Şeriatı, Çare Demokratik, Laik ve Eşit yurttaşlıktır.

Britanya Alevi Federasyonu

EN SON EKLENENLER