HDK: Maraş AKP ile sürüyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Maraş’ta yaşayan Alevilere yönelik 1978 yılı 19 Aralık’ta başlayan ve 24 Aralığa kadar süren katliamın yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. “Maraş, AKP ile sürüyor” başlığı taşıyan açıklamada, katliamda resmi rakamlara göre 111 kişinin katledildiği, yüzlerce kişinin yaralandığı, 2 bin 10 ev ile yüzlerce işyerinin ise yağmalandığı hatırlatıldı.

Açıklamada yaşanan katliama ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Katliama maruz kalan Aleviler, kenti terk etmek zorunda kaldı. Maraş aynı zamanda siyasi, kültürel ve inançsal olarak asimile edildi. Bu katliam MİT-CIA- Kontrgerilla güçleriyle MHP- Ülkü Ocakları’nın birlikte uyulamaya soktuğu devlet katliamıydı. Katliam için CIA ajanları aylar öncesinden kente gelerek katliamı doğrudan yönettiler. Maraş’ta Alevilerin şahsında tüm toplumsal muhalefet hedefteydi. Maraş katliamı devletin ve sivil faşistlerin ortak bir organizasyonuydu.”

“ALEVİLER GÖÇE ZORLANIYOR”
Maraş’taki katliam zihniyetinin bugün de iktidar ile devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, “Suriye’den getirilen cihatçı çeteler Alevilerin yaşadığı köy ve beldelere yerleştirilerek Aleviler göçe zorlanıyor. Terolar bölgesine yerleştirilen cihatçı çeteler eliyle Maraş’ta yeni bir katliamın zeminini oluşturuyorlar. Bölge Alevilerden arındırılmak isteniyor. Terolar halkı yeni bir katliam endişesiyle bölgeden göç etmek zorunda bırakıldı” denildi.

“YENİ MARAŞLARIN YAŞANMASININ ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ”
Açıklamanın devamında Maraş’ta iş başında olan zihniyetin bugün Cizre’de, Sur’da, Nusaybin, Şırnak’ta kendisini gösterdiği de kaydedildi. Bu nedenle “Yeni Maraşlar, Dersimler, Sivaslar, Çorum ve Gazi katliamları yaşamamak için Alevi canlarımız kendi arasında ve demokrasi güçleriyle birlikte hareket etmelidir” çağrısında bulunan açıklamada, yeni Maraşların yaşanmasının önüne geçmek için yüzleşmek ve faşizme karşı her yerde örgütlenmek gerektiği vurgulandı.

EN SON EKLENENLER