Gökdelenler İzmir’in nefesini kesiyor

Son dönemde hava kirliliğinin ‘hassas’ değerlerde seyrettiği İzmir’de art arda yükselen gökdelenlerin hava akımını engellediğini belirten ekolojist Ertuğrul Barka, partiküllü ve kükürtlü kömür kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti

İzmir’de, bazı bölgelerde hava kalitesi “sağlıksız” düzeyin bir alt kademesi olan “hassas”ta seyrediyor. Hava kirliliği nedeniyle kentte gökyüzünü siyah bulutlar kaplarken, başta İzmir’in simgesi tarihi Saat Kulesi olmak üzere sahiller ve ana arterlerde görüş mesafesinde özellikle akşamları azalma yaşandığı görülüyor. Kasım ayında Alsancak, Gaziemir, Şirinyer, Güzelyalı, Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı’daki hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan bilgilere göre ise, mevzuat gereği en fazla 90 olması gereken metreküp başına hava kirletici partikül madde miktarı Güzelyalı’da 265, Gaziemir’de 263, Bayraklı’da 261 ve Şirinyer’de de 208’e yükseldi. Hava İzleme verilerinde, gelinen noktada İzmir genelinin 113 gibi bir oranda seyrettiği görülüyor.

Hava koridoru tıkandı

Yaşanan kirliliğe ilişkin konuşan Ekolojist Ertuğrul Barka, kirliliğin sebebinin düşük kaliteli, partikül madde ile kükürt miktarı yüksek olan kömürlerin kullanımı olduğunu belirtti. İzmir’de hava akımını engelleyen ve son dönemde giderek artan gökdelenlere dikkat çeken Barka, “İzmir’de yapılan gökdelenlerin etkisidir. Aliağa, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi ve Karşıyaka’dan geçerek Kemalpaşa’ya doğru bir hava koridoru vardır. Kordon’daki apartmanlar nasıl İzmir’in İmbet’ini engelledi ve değiştirdiyse, bu gökdelenler de bu hava koridorunu engellemektedir. Aliağa Ağır Sanayi Bölgesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin baca gazları bu engellerle karşılaşınca belirli miktarda kentin üzerine çökmektedir. Bu gökdelenlerden yapılması planlanan 110 tane daha olduğunu anımsatayım bu arada. Halkın gelirinin yoksulluk sınırında veya altında olan mahallelerde de çöp ve her türlü atık yakılmaktadır” dedi.

Hava kirliliğinin azalması için öncelikle oluşmamış kömür yataklarından çıkartılan düşük kalorili ve yüksek partiküllü, kükürtlü kömürlerden vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Barka, bu kömür madenlerinin de çalıştırılmaması gerektiğini söyledi. Barka, kente giren kömürlerin sıkı denetimden geçirilerek, kalite belgeleri istenmesi gerektiğinin altını çizdi.

İZMİR

EN SON EKLENENLER