HDP İstanbul İl eşbaşkanları tutuklandı

Gözaltına alındıktan 24 gün sonra İstanbul Adliyesi’ne getirilen 11 HDP’li savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Aralarında HDP İstanbul İl eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de bulunduğu 9 HDP’li çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Riha ve Gumgum’da da, 23 kişi tutuklandı

Beşiktaş saldırısının ardından Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik başlatılan operasyonlar kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan HDP yönetici ve üyeleri, 24 gün sonra dün Çağlayan ve Büyükçekmece’deki adliyelere getirildi. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen 11 HDP’li savcılık işlemlerinin ardından bugün tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. aralarında HDP İstanbul İl eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de bulunduğu 9 HDP’li çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 2 HDP’li ise, “adli kontrol şartı”yla serbest bırakıldı.

Öte yandan savcı, dün Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edilen 13 HDP’liden 5’inin ifade işlemini, ‘polislerin almış olduğu istihbarati bilgi doğrultusunda oluşan güvenlik tedbiri’ gerekçesiyle bugüne bırakmıştı.

Riha’da 18 tutuklama

Riha’a (Urfa) gözaltına alınan yaklaşık 250 kişiden 39’u önceki gün adliyeye çıkarılmış ve 13’ü tutuklanmıştı. Dün adliyeye çıkarılan 42 kişinin de işlemleri gece yarısına kadar devam etti. Savcıya ifade veren 42 kişiden 24’ü “adli kontrol şartı” ile serbest bırakılırken, 18 kişi “örgüt üyeliği” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Mahkeme heyeti, İbrahim Halil Ayyıldız, Fatime Silgir, Fevzi Salim, Haki Uzundal, Celal Ak, Duygu Aykan, Ayfer Korkmaz, Beritan Korkmaz, Gülşen Yılmaz, Sevda Onat, Cemo Tüysüz, Gülay Koca, Halit Yıldıztekin, Mükri Vakar, Asuman Kahraman, Mahir Kandemir, Mehmet Ural, Yusuf Kebeci’yi tutukladı. Tutuklanan 18 kişi Urfa T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Gumgum’da 7 tutuklama

Gumgum’un (Maraş) Elbîstan (Elbistan) ve Ekinözü ilçelerinde de 5 gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye çıkarıldı. Savcılık işlemlerinin ardından HDP Ekinözü İlçe Eşbaşkanı Oruç Kul’un da aralarında bulunduğu 11 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme heyeti 11 kişiden 4’ünün “adli kontrol şartı”yla serbest bırakılmasına karar verirken, HDP Ekinözü İlçe Eşbaşkanı Oruç Kul, Ali Kısa, Meryem Yıldız, Hüseyin Kısa, Dilek Bakır, Hatun Berk ve Mustafa Kara’nın ise, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan 7 kişi, Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER