‘Menderes ve Erdoğan dönemleri en sorunlu dönem’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ”Aleviler Menderes ve Erdoğan dönemlerinde rahat etmişlerdir” sözlerine bir tepki de Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı ve HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu’ndan geldi.

Bakanın bu açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yapan Ali Kenanoğlu,  ”Ya biz bu ülkede yaşamıyoruz ya da sayın bakan bu ülkenin bakanı değil. Çünkü biz Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti döneminde rahat ettiğimiz hiç bir dönem olmamıştır. Hele de Muhafazakar Sünni İslamı referans alarak Başbakanlık yapan Menderes ve Tayyip Erdoğan  dönemleri, diğer Başbakanlardan daha fazla sorun yaşadığımız dönemler olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.” dedi.

Kenanoğlu, Cumhuriyet döneminin tüm hükumetleri döneminde Alevilerin cemevi sorunu, inanç- ibadet sorunu, Alevi köylerine cami yapmak, imam atamak, okullarda verilen zorunlu din dersleri gibi asimilasyon ve inkara dayalı bir çok sorunun yaşandığına vurgu yaptı.  Kenanoğlu, ”Özellikle Tayyip Erdoğan’ın iktidar olduğu 2002 döneminden bu yana Alevilerin bu sorunlarına iş ve aş sorunları da eklenmiştir.” dedi.

“ALEVİLERE YÖNELİK DIŞLAYICI TAVIRLAR SERGİLENİYOR”

Tayyip Erdoğan döneminde Alevilerin kamudan uzaklaştırılmasını da değerlendiren Kenanoğlu, ”Özel sektörde de Alevilere yönelik dışlayıcı tavırlar sergileniyor. Tayyip Erdoğan döneminde Aleviler bırakın üst düzey yöneticiyi, üst düzey bürokratı Okul Müdürü dahi yapmamışlardır. Yapılanlar bir elin parmak sayısını geçmemiştir” açıklamalarında bulundu.

“KATİL HALA ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZİYOR”

Uğur Kurt’un cemevi bahçesinde Tayyip Erdoğan döneminde öldürüldüğünü hatırlatan Ali Kenanoğlu katilinin hala dışarıda elini kolunu sallayarak gezip, görev yaptığını ve Alevilerin vergileriyle oluşturulan bütçeden maaş aldığını kaydetti.

ALEVİLERİN SORUN YAŞAMADIĞI ÜLKELER DEMOKRATİK ÜLKELERDİR

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nün Onursal Kurucu Başkanı Ali Kenanoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan Tayyip Erdoğan’ın İngilterede Almanya’da veya İsviçre’de, Hollanda’da ya da Danimarka’da, Avusturya’da Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptığını zannediyor herhalde. Çünkü Alevilerin rahat ettikleri, Cemevlerinin ibadethane kabul edildiği ve Alevilerin Aleviliğinden kaynaklı sorun yaşamadığı ülkeler bu ve benzeri demokratik ülkelerdir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Büyükelçiler Konferansı’nda şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Israrla ve çok önemli bir iddiayla söylemek istiyorum. Aleviler, siyasi hayatta ve devlet hayatında iki dönemde rahat etmiştir. Birisi rahmetli (Eski Başbakan) Adnan Menderes döneminde, ikincisi de Sayın Cumhurbaşkanı‘mızın başbakan olduğu ve 2002’den itibaren bugüne kadar kendilerini rahat anlatabilme ve rahat bir süreci götürebilme zaman dilimi içerisinde. Bunu istismar etmek istediler; ama sonuç alamadılar.

 

EN SON EKLENENLER